Harmadával vágná vissza Matolcsy György a gyógyszerkasszát.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a napokban arról beszélt, hogy a jövő februári kormányzati reform-csomag 600-800 milliárdos megtakarítást hozhat az államháztartásnak, ebből 100 milliárdos kiadáscsökkentés a gyógyszerkasszára jut, ami az orvosságok támogatására költött összeg közel harmadának elvonását vetíti előre. Ehhez pedig egy egyszerű modell képét vázolta: szerinte a teljes összeg a svéd gyógyszertámogatási rendszer adaptálásával könnyen előteremthető. Hogy pontosan ez mit is takarna, egyelőre a szakemberek sem értik, erről eddig ugyanis legfeljebb a nyugdíjrendszerben hallottak.
Dr. Kaló Zoltán, az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutatóközpontjának programigazgatója ugyan szintén nem tudja értelmezni Matolcsy György bejelentését, azt azonban igen: a betegellátás sérülése törvényszerű ekkora összeg kivonásával. A közgazdász dr. Inotai András, a Világgazda-sági Kutatóintézet igazgatójával most elkészült elemzésében mondja: Magyarország egészség-ügyi, gyógyszerkiadási mutatói egy főre vetítve megfelelnek a nemzetközi tendenciáknak.
"Bár a visegrádi országokon belül gyógyszerkiadásaink meghaladják az átlagot, ez a gyógyszerekre fordított magánkiadások jelentős aránya miatt van, amelynek fő oka a korábbi kiadáskorlátozó intézkedések. A népegészségügyi programok megvalósítása, a hazai megbetegedési és halálozá-si adatok, a megelőzési szemlélet előtérbe kerülése miatt el kell fogadnunk a gyógyszerkiadások növekedését. Emögött igazolt költség-hatékonyságú, bizonyított eredményességű, finanszírozható terápiák kell, hogy álljanak" - szól a cikk szerzőinek konklúziója.