Visszamenőleges kifizetést követel a rezidensszövetség elnöke.
Nem fizeti ki számos kórház a jogszabály szerint járó ötvenszázalékos bértöbbletet azoknak a szakorvosjelölteknek, akik hiányszakmákban helyezkednek el, hangzott el a Szócska Miklós által összehívott budapesti egészségügyi fórumon.
Százötven százalékos bér jár 2010 novemberétől azoknak a szakorvosjelölteknek, akik a 17 hiányszakma valamelyikében helyezkednek el - erről még Székely Tamás korábbi szocialista egészségügyi miniszter idején döntöttek.
Kiemelt bért kapnak például a radiológusnak, aneszteziológusnak, patológusnak, neurológusnak vagy a gyermekgyógyásznak tanulók. Az idei évtől a rezidensek alapbéréhez már nem ad hozzájárulást az állam, az ötvenszázalékos többletpénzt viszont központi forrásból finanszírozzák, erre az intézményeknek pályázniuk sem kell. Sok helyen azonban mégsem kapják meg a pluszjuttatást a hiányszakmát választó fiatalok.
Török Krisztina, az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Kórháztechnikai Intézet főigazgatója elmondta: valóban jelentős összeg maradt meg a hiányszakmákban elhelyezkedő rezidensek kiemelt díjazására szánt keretből, az intézmények ugyanis nem hívták le a nekik járó összeget.
- Hiába mondtuk, hogy ez az egyik lehetőség a fiatalok itthon tartásához, a kórházak álláspontja szerint ez feszültséget okoz a rezidensek és az idősebb kollégák között. Ez az összeg megilleti a hiányszakmákban elhelyezkedő szakorvosjelölteket, ezért az ügy azonnali kivizsgálását kezdeményezzük az egészségügyi szakállamtitkárságtól. Kérjük továbbá, hogy lehetőség szerint visszamenőlegesen fizessék ki a kieső összeget a fiataloknak - fogalmazott Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke.
Döbbenetesnek nevezte, hogy a meglévő jogszabályokat sem tartják be a munkáltatók. Papp Magor felszólította az intézményeket, hogy szüntessék meg a jogsértést. Az ugyanis jogellenes, hogy a kórházak kikényszerítik a rezidenseknél a számukra előnytelen szerződések aláírását, amelyben önként lemondanak a plusz-pénzről - vélekedett.
Papp Magor szerint tudomásuk van olyan egyetemről, amelyik úgy döntött: egyeden érintettnek sem fizeti ki a bértöbbletet. A rezidensszövetség elnöke szomorúnak nevezte, hogy az idősebb kollégák nem saját bérük emeléséért harcolnak, hanem azért, hogy a fiatalok kevesebbet kapjanak.