A The Lancet Oncology című lapban jelent meg egy világméretű felmérés eredménye.
Eszerint az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Franciaország és Japán lakóinak a legjobb az esélye, hogy túlélik daganatos megbetegedésüket.
A statisztikusok kétmillió rákbeteg adataiból vontak le következtetéseket. A kilencvenes években diagnosztizált és kezelt betegek Észak-Amerikában, Nyugat-Európában és más fejlett államokban kapták meg a legszínvonalasabb egészségügyi ellátást, sokkal jobbat, mint Afrikában, Dél-Amerikában vagy Kelet-Európában. Most adatokkal is bebizonyosodott, az Egyesült Államokban a feketék túlélési esélyei rosszabbak, mint a fehéreké.
A diagnosztizálást követő ötéves túlélési esély emlőrák esetében az amerikai fehér nők között 84,7 százalék volt, ugyanez az adat az afroamerikaiak esetében 70,9 százalék. A két csoportból az esetek számából származó átlag, azaz a 83,9 százalék a legjobb túlélési esély a világon. Hasonlóan az USA-ban a legjobbak a prosztatabetegek esélyei: ez 91,9 százalék. A vastagbél- és végbéldaganatok terén a japán férfiaknak a legjobbak az ötéves túlélési esélyei - 63 és 58 százalék -, míg a nők esetében a francia hölgyek mondhatják el ugyanezt magukról - az ő értékük 60 és 64 százalék.
A londoni Michel Coleman professzor által koordinált száz szakember öt kontinens harmincegy országából származó adatokból számolt túlélési esélyt. Magyarország nem került be a vizsgált országok közé, a régióból Szlovénia, Szlovákia és Lengyelország bent volt. Elsősorban vastagbélrákos esetekre figyeltek, de a nőknél az emlőrákos, míg a férfiaknál a prosztatarákos megbetegedéseket is elemezték.
Az egyetlen afrikai országként vizsgált Algéria mutatói valamennyi betegségcsoportban a legrosszabbak voltak. Egy japán férfi például hatszor nagyobb eséllyel élt túl egy vastagbélrákot, mint afrikai sorstársa.