• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Személyes ellentétek az egészségügyben

Lapszemle Forrás: Népszava

A főpolgármester nem leváltások, hanem különböző beruházások ügyében kíván tárgyalni a kórházigazgatókkal.

Egy nappal előrehozták, így kedden találkozik a fővárosi tulajdonban lévő kórházak vezetőivel Tarlós István - értesült a Népszava. Információk szerint a főpolgármester most nem leváltások, hanem különböző beruházások ügyében kíván tárgyalni a főigazgatókkal. Azt nem tudni, milyen projektekről lehet szó, hiszen a jelenleg zajló uniós finanszírozású fejlesztésekbe aligha szólhat bele az önkormányzat, míg a tucatnyi közgyűlési jóváhagyással megvalósítandó intézményfejlesztés esetleges leállítása sem segíthetne sokat a főváros költségvetési helyzetén.

Ismeretes, komoly feszültséggé fajulhat az egészségügyért felelős államtitkárság reformterve a tárca és a nagyobbik kormánypárt erős emberei között. A vitairat ugyanis 9 nagytérségre osztaná az országot, azon belül hierarchikus betegellátási struktúrát létrehozva az intézmények között. A rendszerben a területi egységeken belül lennének városi és megyei kórházak, nagytérségi és országos szakmai központok, valamint alapellátó intézmények. Szócska Miklós ágazatért felelős államtitkár célja az, hogy racionalizálja és egyértelműsítse a betegutakat, és térségi összefogásokat - például közös gyógyszer- és anyagbeszerzést - valósítson meg az intézmények között.

A Semmelweis vitairatban leírtak azonban nem tetszenek azoknak a fideszes helyhatósági vezetőknek, akik más módszerrel alakították vagy alakítanák ki városi, megyei betegellátó rendszerüket. A legnagyobb ellenállásba talán az új fővárosi vezetésnél ütközhet a tárca, hiszen a tervezet három részre bontaná Budapestet, így más megyékkel összevonva, külön-külön régióhoz tartoznának annak kórházai is. Ezzel szemben a helyi Fidesz egészségügyi holdingban gondolkodik.

Pesti Imre, a Fidesz választási programjának egészségügyi fejezetét jegyző főpolgármesterhelyettes már többször tényszerűen nyilatkozott a kórházak holdingba szervezésének megindulásáról. A szakpolitikus a fővárosi intézmények főigazgatóinak menesztése után az üzemeltetési és pénzügyi felelősséget egyetlen holdingba koncentrálná, számításai szerint pedig, ha januárban elkezdik, 2012-re be is fejeződik az átalakítás.

Kérdéses, hogy a főpolgármester milyen céllal rendelte magához a főigazgatókat, Tarlós ugyanis eddig nyilvánosan nem adta áldását a Pesti-féle tervre, noha hozzájárulása nélkül aligha valósulhat meg a projekt.