Ki lehet szűrni azokat, akik hamis orvosi leletekkel akarnak visszaélni az állami támogatással.
Egy munkaszimulátor nevű diagnosztikai orvosi műszerrel küszöbölné ki az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet azokat a visszaéléseket, amelyek során egészséges emberek hamis orvosi leletekkel próbálják leszázalékoltatni magukat. Az öt orvosi műszert Budapesten, Debrecenben, Pécsett, Szegeden, illetve Győrben helyezik majd el.
- A műszerek objektív munkaalkalmassági vizsgálatok elvégzésére alkalmasak - nyilatkozta Pósfai Gábor. Az ORSZI főigazgatója elmondta, a berendezés vizsgálja többek között a megváltozott munkaképességűek állóképességét, az izomerőt, a reflexképességet, valamint az érzékszervek működését. Az így nyert adatokkal az orvosok objektív képet kaphatnak a páciens tényleges munkaképességéről. A rendszer egy számítógépes program segítségével javaslatokat tesz arra: pontosan milyen munkafeladatokat tud elvégezni az illető.
Ez fontos információ a rehabilitációs foglalkoztatást végző munkáltatóknak. Ráadásul ki lehet szűrni azokat, akik hamis orvosi leletekkel akarnak visszaélni az állami támogatással, évente akár több száz milliós kárt okozva az államnak. - A pontos diagnosztikával el tudják dönteni a munkáltatók, hogy foglalkoztatható-e az igénylő, így nagyobb eséllyel lesz sikeres a rehabilitáció - mondta Pósfai. A munkaszimulátort azon betegeknél alkalmazzák majd, akik esetében életkoruk és egészségi állapotuk alapján felmerül a rehabilitáció lehetősége, és nem egyértelmű, hogy milyen munkakörökben alkalmazhatók.
Jelenleg egyetlen ilyen gép van az egész országban, ám az csak oktatási célokra használható. Információk szerint egy éven belül kiépül egy olyan számítógépes rendszer is, amelynek segítségével összevethetők lesznek a betegek által bemutatott leletek az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) rendszerében található adatokkal.