Forrásbővítést kér az Új Széchenyi-tervből a négy magyar orvosegyetemi központ.
Forrásbővítést kér az Új Széchenyi-tervből a négy magyar orvosegyetemi központ – a budapesti, a debreceni, a szegedi és a pécsi –, hogy további külföldi diákokat tudjanak képezni. A vezetők szerint a jelenlegi 5 milliárdos keretet 10 milliárdra kellene bővíteni. Az erre szánt pénz a szakemberek szerint alaposan megtérülne: Magyarországon a jelenlegi mintegy hatezer diák évi 24 milliárd forint bevételt jelent az országnak, s öt külföldi hallgató egy magyar álláshelyet biztosít a felsőoktatásban.
Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja a Dunántúli Naplónak elmondta, hogy a karon, ahol elsőként indult meg az angol nyelvű képzés még a nyolcvanas évek közepén, jelenleg mintegy 1300 külföldi diák tanul – ez az összhallgatói létszám több mint fele. A diákok körülbelül harminc országból jönnek Pécsre, a skandináv államokból éppúgy, mint Iránból, Németországból vagy éppen az Egyesült Államokból. Az angol nyelvű képzésen írásbeli és szóbeli felvételi is van, s ha valahonnan sok diák jelentkezik, akár lakóhelyükhöz közel is lehet a „megmérettetés" – például Stockholmban is tartottak már.
A német képzésen az ottani érettségi pontokat számolják – ahogy a németországi felsőoktatási felvételi is működik. A követelmények szigorúak, a túljelentkezés mégis nagy. Dr. Miseta Attila is hangsúlyozta: ha bővíthetnék a többletforrásból a lehetőségeket, több diákot tudnának fogadni, ez pedig megtérülne mind az egyetemnek, mind a városnak. A tapasztalatok szerint a pécsi, magyar orvosegyetemi diploma elismert külföldön.