Újabb történelmi jelentőségű változásra számítanak a tb-kassza tavalyi szufficitje után.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerügyi főosztályának vezetője egy budapesti konferencián azt mondta: újabb történelmi jelentőségű változásra számítanak a tb-kassza tavalyi szufficitje után. Molnár Márk az IIR Hungary rendezvényén úgy fogalmazott: a betegterhek elsőként csökkennek majd a rendszerváltás óta.
Tájékoztatása szerint 2006-ban 9 százalékkal, 2007-ben pedig 13,8 százalékkal kellett többet fizetni az orvosságokért. A gyógyszerkassza ez évi alakulása kapcsán közölte: az előrejelzések 305-315 milliárd forintos kiadást jeleznek, míg a bevételi oldalon 30-35 milliárd forintra számítanak. Becsléseik alapján a tb-kassza összességében a tavalyihoz képest kissé negatívabban zárt, de továbbra is szufficittel kalkulálnak.
Előadásában beszélt az egészségügyi közkiadások alakulásáról is, amely Magyarországon a GDP több mint 1 százaléka, összességében 1800 milliárd forint, vagyis egy-egy hazai lakosra évente 180 ezer forint jut ilyen célra. Ebből az összegből személyenként csaknem 40 ezer forintot tesz ki a gyógyszertámogatás, míg a magánkiadások mértéke átlagosan alig haladja meg a tízezer forintot. A hazai gyógyszerfogyasztás még mindig igen magas, évente átlagosan havi 3 doboznyi pirulát szedünk - tudósít a Napi Gazdaság.
A generikus-verseny hatásait illetően Molnár Márk kiemelte: élénkülő verseny tapasztalható a lejárt szabadalmú termékek gyártói között. Tavaly 959 termék ára csökkent, átlagosan 23,05 százalékkal, 2008 első negyed-évében 512 gyógyszer lett olcsóbb, átlagosan 6,48 százalékkal. Az OEP illetékese állítja: a program eredményeként évente 30-30 milliárd forint megtakarítást könyvelhet el az E-Alap és a betegek egyaránt.
A befogadási politika is változott az utóbbi időben. Míg 2005-ben és 2006-ban a befogadások mögött nem volt fedezet, addig tavaly a generikus- megtakarítások terhére 17 milliárd forint átcsoportosítására volt mód. Az előző esztendőben 38 új hatóanyag került be a támogatotti körbe, ez mintegy 8 milliárd forint többletforrást igényelt. Idén várhatóan 10-12 milliárd forintot szánhatnak erre a célra. Elsősorban a vakcinákat, a szív- és érrendszeri betegségekre ható orvosságokat, a csontritkulásra adható szereket, az asztmagyógyszereket, illetve az onkológiai terápiában alkalmazandó készítményeket preferálják a befogadásoknál - tette hozzá Molnár Márk