• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tovább gyilkol a méhnyakrák

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

Kétszázezer nőt több mint háromszor is vizsgáltak, miközben egymillió nőre senki rá sem hederített.

Magyarországon évente harminckétezer ember hal meg daganatos betegségben, közülük hétezren méhnyak-, emlő-, valamint vastag- és végbélrákban veszítik életüket, holott hatékony szűréssel, korai fölismeréssel mindegyik jól gyógyítható. A vastag- és végbélszűrések 2008 januárjától megszűntek, a méhnyakrák 2002 óta tartó rendszerszerű kiszűrése pedig totális csődöt mondott. A betegségben elhunyt nők számát 1971 óta nem sikerült csökkenteni, ezt Gilly Gyula egészségpolitikai szakértő világbotránynak nevezte.


A betegségek meglepően nagy része, harmincöt százaléka úgynevezett in situ eset, ami azt jelenti, hogy szövettani szempontból már kimutatható a rákos elváltozás, de még nem terjedt tovább, így könnyűszerrel és végleg megállítható a folyamat. Mégis évente négyszáz-ötszáz nő hal meg méhnyakrákban, s ennek több oka is van.


A statisztikákat elemezve kiderül, hogy a célkorosztályba tartozó mintegy kétmillió nő nem érdeklődött ugyan a szervezett szűrés iránt, de nyolcszázezren részt vettek diagnosztikai célú nőgyógyászati vizsgálaton – ilyenkor a panaszok okát keresi az orvos – a saját gyógyítójuknál.


Efféle vizsgálatból egymillió jelentés érkezett az OEP-hez, s ez azt mutatja, hogy kétszázezer nőt több mint háromszor is vizsgáltak, miközben a célkorosztály felére, egymillió nőre senki rá sem hederített. Mindebből az elemző azt a következtetést vonta le, hogy a szervezett szűréseknél használt módszer, a kellemetlenségekkel járó komplex kismedencei vizsgálat valószínűleg alkalmatlan a tünetmentes nők megszólítására, vagyis a részvételi arányszám növelésére.


Gilly Gyula szerint a "macerás" vizsgálat helyett ideje lenne áttérni a külföldön, például Hollandiában már alkalmazott egyszerű és gyors módszerre, amelynek révén kimutatható a kenetből a humán papillomavírus (HPV) rákot okozó típusának a jelenléte. Ha a HPV nincs jelen, akkor a vizsgált személyt három évig nem hívják újabb szűrésre. Hollandiában egyébként több mint hetvenszázalékos a szűrési részvétel. A többi nő önvizsgáló készletet kap postán, azt kell visszaküldenie. Igaz, a hollandok pontosan tudják, hogy ki vett részt szűrésen, s hogy utána mi történt vele.