A kistérségben élők nehezen jutnak egészségügyi ellátáshoz, amit súlyosbít, hogy a megye szakorvos-ellátottságban az országos érték alatt marad.
Szécsény Város Önkormányzata 2008-ban nyújtott be és nyert pályázatot a járóbeteg-szakellátó szolgálat megvalósítására és felszerelésére. A közel egymilliárd forintos támogatásnak köszönhetően, a korábbi szakorvosi rendelőintézet átalakításával és egy vadonatúj épületszárny építésével az egyik leghátrányosabb helyzetű térségben teremtődik meg az esélyegyenlőség a gyógyításban, a betegek számára elérhető közelségbe kerül a magas színvonalú egészségügyi ellátás, mentesülve ezzel a balassagyarmati vagy a salgótarjáni ellátóközpontokba történő utazástól.
Stayer László, a város polgármestere a kistérségi járóbeteg-szakellátó kialakítását létrehívó indokokkal kapcsolatban elmondta: - A szécsényi kistérség lakosságának egészségügyi állapotát illetően kijelenthető, hogy rosszabb az országos átlagnál, amelynek oka egyfelől gazdasági, másfelől az életkörülmények országos átlagtól való elmaradottsága. A kistérség és a megye a magyarországi átlaghoz képest képzetlenebb, a térség lakóinak jelentős százaléka hátrányos helyzetű, magas a gyermekszegénység, a fogyatékosok és a rokkantak aránya. Megállapítható, hogy a kistérségben élők nehezen jutnak egészségügyi ellátáshoz, amit súlyosbít, hogy a megye szakorvos-ellátottságban az országos érték alatt marad.
A polgármester szerint a régió orvosi munkaerőben nem megfelelően ellátott terület, ami az ellátás színvonalát is veszélyezteti. A régióban jellemzően lassabb ütemben kerülnek alkalmazásra a korszerű eljárások, ami a hosszabb kórházi tartózkodást eredményezheti. - A térség lakosságának morbiditási és mortalitási adatai hasonlóak az országos átlaghoz, vezető halálokként a szív-érrendszeri és daganatos betegségek szerepelnek, amelyek azonban korszerű diagnosztikával, megfelelő felszereltséggel megelőzhetőek lennének.
Az országos átlaghoz viszonyítva a térség általános életkörülményei rosszabbak, magas a munkanélküliek, a romák száma, a közműellátottság nem teljes körű a térségben, azaz a kistérség központjában, illetve a környező településeken élők fokozott egészségügyi kockázatnak vannak kitéve – vélelmezte. - Ezen okok alapján egy integrált szakorvosi rendelőintézet kialakítása jogos igényként és elvárásként jelentkezett a térség lakosainak részéről, melynek megvalósulásával a szécsényi kistérség tizenhárom településének közel húszezer lakosa számára tudunk korszerű, lakosság-közeli járóbeteg-szakellátást biztosítani – tette hozzá.