Egyre csökkenő finanszírozás ellenére is cél a minőség javítása Békéscsabán.
Tavaly a Réthy Pál kórháznak jelentős forráskivonással kellett szembenéznie. Az április 1-jétől érvényes változások jelentősen megnehezítették a gazdálkodást. A teljesítmény-finanszírozás csökkentése problémákat okoz a mindennapi betegellátásban — mondta dr. Becsei László főigazgató, majd így folytatta: - A külső körülmények ellenére próbálunk megfelelni a lakosság elvárásainak, és nem mondunk le a fejlesztésekről, a munkatársak szakmai tudásának szinten tartásáról, emeléséről.
A pályázati lehetőségeket próbáltuk kihasználni, így több korszerű eszközt is beszerezhettünk. Szintén pályázati forrásból sikerült gyermekosztályunkon a kis betegek kórházunkban töltött idejét kellemesebbé tenni. A nehéz finanszírozási körülmények ellenére sem mondunk le a járóbeteg-ellátás fejlesztéséről. Az első negyedévben új egységek kezdik meg működésüket. Hiánypótlást szolgál a menő-pauza- és osteoporosis-szakrendelés, speciális ellátást nyújt a diabeteses lábambulancia, a scoliosis-, a gyermek-nefrológia, a meddőségi ambulancia. Tervezzük az egynapos sebészeti ellátás továbbfejlesztését is. Az eddigiek mellett a gastroenterológia, illetve urológia területen is szeretnénk bevezetni az ellátás ezen formáját.
Kórházunk idén is megpróbál minden lehetséges forrást felkutatni annak érdekében, hogy osztályainkon és a járóbeteg-szakrendeléseken minél magasabb szakmai színvonalon dolgozhassunk – tette hozzá dr. Becsei László.
Helyére került az új gép
Egy rendkívül korszerű, az eddiginél hatékonyabb komputertomográffal gazdagodott a napokban a Réthy Pál kórház. — Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) rendelkezése szerint minden nagy értékű készülék használati idejét finanszírozási szerződés szabályozza. A CT-t 10 évig engedik működni, ezt követően a vizsgálatokat nem fizeti ki a biztosító. Ezért kellett a kórháznak lecserélni a berendezést, bár az eddigi használt komputertomográf még most is működőképes — mondta dr. Borbola György. A radiológia osztályt vezető főorvos emlékeztetett arra, hogy az 1993-ban, Békéscsabán elsőként beszerzett CT 2004-re érte el azt a kort, amikor újról kellett gondoskodni a megyeszékhely kórházának, ám ekkor egy év hosszabbítást kapott az intézmény. 2005-ben a korlátozott anyagi lehetőségek miatt egy használt, ötéves készüléket sikerült beszerezni, ami az idei évben az OEP-szabályozás szerint ugyancsak megérett a cserére.
Egy sikeres pályázatnak köszönhetően, európai uniós támogatásból szerezték be azt a korszerű CT-t, melyet a napokban helyeztek el a radiológia osztályon. A sürgősségi betegellátó osztályon (SBO) is fontos szerepet játszik a komputertomográf, nem véletlen, hogy ennek beszerzése részét képezte az SBO fejlesztésére kiírt pályázatnak. Időközben a finanszírozási szabályok is megváltoztak, 10-ről 12 évre emelték az időhatárt, így a most beszerzett, modern gépet már jó ideig használhatja a kórház.
— A régi CT annyit dolgozott, amennyit csak lehetővé tett az OEP. A nap 24 órájában végezhettünk vele vizsgálatokat, akár hét végén is. Tavaly közel ötezer alkalommal vettük igénybe, havonta 460-470 paciens diagnosztizálásánál használtuk – tette hozzá Borbola főorvos. A gép ennél több vizsgálat elvégzésére is képes lett volna, ám a korábbihoz képest 30 százalékkal lecsökkenteit finanszírozás csupán ennyire adott módot. A most beszerzett, mintegy 200 millió forint értékű, multi-detektoros, spirál-CT a korábbi berendezésnél jóval korszerűbb.
Míg az csupán egy, addig ez harminckét párhuzamos képet készít egy körbefordulás során. Jóval gyorsabb, hatékonyabb, mint az előző, s további előnye, hogy pontosabb, jobb tér- és időbeni felosztású felvételeket produkál. Képes a kóros folyamatok megmutatására, így hatékonyabban segíti a diagnosztizálást. Ez a 32 „szeletes" berendezés viszonylag egyszerű módon fejleszthető tovább 64 „szeletessé", amennyiben ehhez adott az anyagi forrás. Az így átalakított CT-t pedig már a szív — katéterezés nélküli — vizsgálatánál jól hasznosíthatják a kardiológusok.