Aki huzamosabb ideig akar másik EU-tagállamban dolgozni, jól teszi, ha bejelenti távozását a megyei egészségpénztárnál és az APEH-nál.
Aki EU-tagállamban dolgozik, arra annak az államnak a szociális szabályai vonatkoznak, ahol fizetést kap, és kizárólag ott kell járulékot fizetnie. A magyarországi társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség rá nem vonatkozik, annak önkéntes teljesítésére sincs lehetősége. - Annak érdekében, hogy elkerüljék a kettős járulékfizetést, a külföldön munkát vállaló magyaroknak célszerű bejelentést tenniük a lakóhely szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál és APEH-igazgatóságnál - javasolja Molnár Barbara, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője.
A más tagállamban biztosítottak ideiglenes magyarországi tartózkodásuk alatt az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokra - például sürgősségi beavatkozások, szüléssel kapcsolatos vagy dialíziskezelés - jogosultak. Ezeket - az egyenlő elbánás elve szerint - ugyanolyan feltételekkel vehetik igénybe, mint egy magyar biztosított. A jogosultságot nem a taj-kártyával, hanem a külföldön kiállított európai egészségbiztosítási kártyával (EU-kártya), illetve az azt helyettesítő nyomtatvánnyal kell igazolni.
- Tervezett ellátás ezzel nem vehető igénybe, azaz ha valaki például gyógykezelésre utazik haza, szüksége van a külföldi biztosító által kiállított (E 112-es) nyomtatványra, és előzetesen egyeztetnie kell a szolgáltatóval is - mondja Molnár Barbara. Az, aki külföldi biztosító ügyfele, de állandó lakóhelye Magyarországon van, teljes körű egészségügyi ellátásra jogosult, ehhez szintén egy nyomtatvánnyal - az E 106-ossal - kell rendelkeznie külföldi biztosítójától, és a kezeléseket taj-száma alapján veheti igénybe.