Magyarországon először védett lakhatási lehetőséget nyújt mentális gondokkal küszködőknek a most induló Lótusz program.
Feldmár András
A program vezetője, Bugarszki Zsolt elmondta, létrehozói a pszichiátriai betegségben szenvedők visszailleszkedésével foglalkozó szakemberek, illetve önkéntesek. A védett ház kiszakadási lehetőséget nyújt a stresszes környezetből, és segítséget azoknak, akik saját életterükben átmenetileg nem képesek feladataikat ellátni. Bugarszki hangsúlyozta: a védett ház nem afféle magánkórház, a program nem váltja ki a pszichiátriai osztályok akut pszichotikus ellátását. A bentlakók mindegyike saját kezelőorvosával tartja a kapcsolatot.
Először egy 100-150 négyzetméteres bérelt, vagy támogató esetén megvásárolt lakásban két-három embernek nyújtanának otthont, külön szobákkal és tágas közösségi helyiséggel. A programba eddig hatvan önkéntes jelentkezett a legkülönfélébb területekről, pszichológusok, szociális munkások, üzletemberek, kommunikációs vagy marketingszakemberek.
Bugarszki elmondta: az Egyesült Államokban, Kanadában, illetve Nyugat-Európában már évtizedek óta léteznek terápiás lakóközösségek, jótékony hatásukat vizsgálatok is bizonyítják. Ő maga a Sotéria Alapítvány vezetőjeként 12 évig próbálta rávenni az államot, hogy hozzon létre hasonló lakóotthonokat, de nem járt sikerrel. Ezért döntöttek úgy, hogy Feldmár András pszichológus és pszichoterapeuta segítségével létrehozzák a Feldmár Intézet szellemi műhelyt, és a Lótusz programot.