Egy amerikai cég kifejlesztett egy V520 jelű védőoltást, amiről nem sokkal később kiderült: növeli a fertőzésveszélyt.
Becslések szerint 33 millió HlV-fertőzött él világszerte. Sokan közülük máig nem jutnak megfelelő orvosi ellátáshoz és gyógyszeres kezeléshez, pedig a modern gyógyszerekkel akár negyven évvel is meghosszabbítható a betegek élete. A nemrég tartott AIDS-világkonferencia ezért felszólította a legfejlettebb ipari országokat, a G8 tagjait, hogy teljesítsék vállalásaikat: támogassák nagyobb összegekkel a kutatásokat, a vírus terjedésének megfékezését. Az azonban így is kétséges, hogy elérhető-e az ENSZ által 2006-ban kitűzött cél, miszerint az évtized végéig minden beteg számára elérhetővé teszik a megfelelő gyógykezelést.
Augusztusban Mexikóváros adott otthont a 17. AIDS-világkonferenciának. A 190 országból érkezett 24 ezer küldött azt a célt tűzte ki, hogy értékeljék a szerzett immunhiányos betegség elleni küzdelem eddigi eredményeit és meghatározzák a további cselekvést. A konferencia egyébként a tabuk döntögetésétől sem volt mentes. Kanadai kutatók rámutattak arra, hogy az intravénás droghasználók számára ugyanolyan hasznosak a HlV-gyógyszerek, mint a szexuális vagy egyéb úton megfertőződött embereknél. Ezzel cáfolták azokat a korábbi jelentéseket, melyek arról számoltak be, hogy a betegek ezen csoportjánál - szociális instabilitásuk miatt - kevésbé eredményes a HlV-gyógyszerek használata. Civil szervezetek ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a gyógyszergyárak nem fordítanak annyi pénzt az oltóanyag megtalálására, mint amire lehetőségük lenne.
De komoly gondot okoznak az időről időre piacra dobott csodaszerek is. Ismeretes, hogy a közelmúltban egy amerikai cég kifejlesztett egy V520 jelű védőoltást, amiről nem sokkal később kiderült: nemhogy nem csökkenti, hanem növeli a fertőzésveszélyt. A szakértők figyelmeztetnek arra is, hogy a megelőzés még mindig egyszerűbb és olcsóbb, mint a sok évtizedes kezelés, és egy félresiklott élet.