• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Visszaszervezik a gyógyfürdőket

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

A főváros gyógyfürdős cége a napokban akár jogi lépéseket is tehet Budapest egykor világhírű, egyre pusztuló fürdőinek visszavételére.

A Demszky-Hagyó-korszakban kiszervezett közszolgáltatás havonta csaknem 130 millió forintnyi közpénzt emészt fel, s a kirakatnak szánt Széchenyi fürdőt is ellepte a penész. A rendőrség továbbra is ismeretlen tettes ellen nyomoz. Hiába tárgyaltak hónapokig az Opero Kft. nevű társasággal szerződésük megszüntetésére, az idén januártól már havi 127 millió forintot kényszerülünk kifizetni a silány szolgáltatásokért - közölte Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója. Elmondta: a napokban megfontolják, hogy más, akár jogi lépéseket is tegyenek.

- A 2009-ben kiszervezett üzemeltetés és takarítás minőségét jól mutatja a Széchenyi fürdő helyzete, ahol januárban az ANTSZ eljárást indított. Botrányos, de nem egyedülálló a kiemelt városligeti létesítmény medencéinek penészesedése, szinte mindenütt gondok vannak az üzemeltetéssel és a tisztasággal - erősítette meg az Index információit. Szerinte a számok, a BGYH-nál lezárult átvilágítás adatai önmagukért beszélnek: a főváros cége ugyanezt a feladatot mind a tizenkét fürdő és strand esetében havi 87 millióért képes ellátni. Szőke egyértelműnek tartja, hogy a fürdőüzemeltetéssel foglalkozó Tempero Kft.-bői és a takarítással foglalkozó Opus Kft.-ből létrehozott projektcég tetemes extraprofitra tesz szert közpénzből több mint másfél éve. Bár az Ope-róval szándéknyilatkozatot is aláírtak a szerződés megszüntetésére, a dokumentum szerint további 41 hónapig biztos hasznot húzó társaság megmakacsolta magát.

A gyógyfürdők összesen hétmilliárdos kiszervezése ügyében, akárcsak a Rác fürdő nyolcmilliárdos beruházása, s a beléptetőrendszer közel kétmilliárdos közbeszerzése miatt a rendőrség nyomoz, még mindig ismeretien tettes ellen. Az Opero Kft. 2009 közepétől élő szerződése kapcsán a BGYH Zrt. volt vezérigazgatója, az SZDSZ-de-legált Ferenczi Tibor azt állította, a kiszervezéssel öt év alatt összesen 600 milliót tud megtakarítani.

Somlyódi Csaba, a BGYH Zrt. felügyelőbizottsága előző MSZP-s elnöke azt mondta: a gyógyfürdőknél minden törvényesen történt. Az Opero szerint a Gellért, a Dandár, a Széchenyi, a Lukács, a Király és a Rudas gyógyfürdő, a Dagály fürdő, valamint a Csillaghegyi, a Római, a Palatínus, a Csepeli és a Paskál strandfürdő üzemeltetésénél és takarításánál sokmilliós többletköltség keletkezik. Az Indexnek ezek között a munkavállalók jogos piaci bérigényét, a gépészeti amortizációt és a karbantartást említették.

Szőke viszont a Magyar Nemzet kérdésére leszögezte: a havonta kifizetett 127 millióból 20-25 millió a vegyszer, mégis a tisztasággal és a renddel van a legfőbb baj.
- A szerződés többszörösen hátrányos lehet a főváros számára: rögzíti, hogy az rendes felmondással meg sem szüntethető - emelte ki.

György István (Fidesz-KDNP) főpolgármester-helyettes múlt hónapban közölte: a közműcégek, közöttük a gyógyfürdők ügyében további büntetőeljárásokra lehet számítani. - Csak az elmúlt másfél évben 720 milliós vagyoni hátrány érhette az önkormányzatot. A kiszervezési szerződést megszüntetjük, a ciklus végéig, 2014-ig összesen 1,68 milliárdot takarítunk meg - hangsúlyozta.

Felmondják a fürdők beléptetőrendszerére kötött szerződést is. A berendezéseket 1,8 milliárdért bérlik úgy, hogy azok soha nem kerülnek az önkormányzat, illetve a fürdők tulajdonába. Megírtuk, a közgyűlés decemberben áfával együtt csaknem 890 milliót juttatott a BGYH Zrt. megmentésére. A városvezetés véget vetne a pénzszivattyúzásnak, aminek előfeltétele a fürdők visszaszervezése.