A XXI. század új kihívása: a minimálisan invazív sebészet a szegedi Szabadegyetemen.
A Szabadegyetem Szeged VI. előadássorozat keretében 2010. december 1-jén, szerdán 18.00 órától Dr. Lázár György, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar tanszékvezető egyetemi tanárának előadását tekinthetjük meg "A XXI. század új kihívása: a minimálisan invazív sebészet" címmel.
A sebészet története egyidős az emberiség történetével. Már az ókori Egyiptomban illetve Kínában végeztek olyan beavatkozásokat, amelyek komoly sebészi tapasztalatot, anatómiai tudást igényeltek.
Természetesen az első műtéti beavatkozások óta a sebészet gyakorlata jelentősen megváltozott. A sebészet fejlődését nagymértékben segítette a modern fájdalomcsillapítás (anesztézia), a szepszis-antiszepszis problémájának a megoldása, valamint a technológia megváltozása. A sebészek korán felismerték, hogy a műtéti beavatkozások jelentős traumát okoznak a betegnek. A trauma egyrészt a behatolásból (a has felmetszése, a mellkas megnyitása stb.) másrészt magából a sebészi beavatkozás végzéséből adódik.
Már a múlt században tudományos szinten megfogalmazták azt a tételt, hogy „a modern sebészet sokkal inkább a megtartásra, mint az invazivitás növelésére törekszik". Ezt oldotta meg a közel 30 éves múltra visszatekintő ún. minimálisan invaziv sebészet (laparoszkópos, torakoszkópos), mely a nagy műtéti behatolások elkerülésére speciális video-technikát és instrumentáriumot alkalmaz („kulcslyuk sebészet").
Az első ilyen típusú műtéteket a ’80-as évek elején végezték, mint pl. vakbél, epehólyag eltávolítás, de később a sebészet szinte minden ágában megjelent. Hasonlóképpen a módszer elterjedt más sebészeti szakmákban, így a nőgyógyászatban, urológiában, ortopédiában, szívsebészetben és idegsebészetben is. Az előadásban bemutatjuk a minimálisan invaziv sebészet fejlődését, a jelenlegi lehetőségeket illetve a napi gyakorlatot, valamint azokat a perspektivikus új technikai újdonságokat, mint a robotsebészet, telerobot sebészet, illetve a természetes testnyílásokon át végzett beavatkozások.
Az előadást a megszokott helyszínen, a József Attila Tanulmányi es Információs Központ Kongresszusi termében tartják.