• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Átadás Tiszaugon

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Ünnepélyesen átadták Tiszaugon a „Szőke Tisza" Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Fogyatékosok Otthona felújított és új épületeit.

Az 1950-ben alapított intézmény a beruházás előtt 75 ágyon nyújtott ápoló-gondozó otthoni ellátást felnőtt korú, súlyos, és középsúlyos értelmi fogyatékosoknak. Bár a korábban Jász-Nagykun-Szolnok (JNSZ) megyéhez tartozó Tiszaug település 1999-ben Bács-Kiskun megyéhez csatlakozott, a JNSZ Megyei Önkormányzat megtartotta intézményei között a Szőke Tisza Otthont, a nagyarányú megyei ellátási igények miatt.

A beruházás eredményeképpen az ápoló-gondozó otthoni elhelyezést 100 ágy, továbbá a lakóotthoni elhelyezést 2 x 12 hely biztosítja. Mindkét lakóotthon új építésű, az egyik az anyaintézmény területén, a másik Kunszentmártonban található. Az intézmény profilja továbbra is felnőtt korú, súlyos, és középsúlyos értelmi fogyatékosok teljes körű ellátása. A lakók főként családból kerülnek be, többségük fiatal felnőtt, és középkorú értelmi fogyatékos.

Az intézmény kialakítása megfelel az akadálymentes közlekedés feltételeinek. A lakópavilonok 100 személynek biztosítanak 1-2, illetve 4 ágyas elhelyezést, többségben korszerű és humanizált 8 férőhelyes, 2-4 ágyas szobákból álló kiscsoportos lakóegységekben. Emellett fejlesztő és foglalkoztató helyiségeket is létesítettek.

A beruházással létrehozott, összesen 49 többlethely részben a – szintén a JNSZ Megyei Önkormányzat fenntartásában működő – karcagi Gólyafészek Otthonból zsúfoltságának csökkentésére áthelyezendő 35 lakó fogadására, és ezzel a két intézmény közötti kapacitás-átcsoportosításra, 14 hely pedig a megyei összbefogadóképesség fejlesztésére szolgál.

A kivitelezés 2004. májusában kezdődött. A bútorok, berendezési tárgyak költsége 42,5 millió forint. A beruházás során megépült egy új korszerű gázkazánház, felvonó, 110 köbméteres tűzi-víz tároló, új intézményi úthálózat és gépkocsi parkoló,  szennyvíz tisztítómű, új konyha – étterem, foglalkoztató, és irodaépületek, illetve új orvosi rendelő, hydroterápiás helyiség és ingerszoba.