A „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért 2010." elismerést Yosef Yarden professzor kapta.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum nemzetközi díja, a „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért" kitüntetés évenkénti adományozásával az orvostudományi kutatások fejlődéséhez kiemelkedően hozzájáruló kutatókat ismeri el 2003 óta. A díjat minden ősszel olyan nemzetközileg megbecsült kutató, vagy kutatócsoport kapja, akinek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén. A díj összege 10.000 €. A díjátadási ünnepséget ma tartották a Debreceni Egyetem Aulájában.
Prof. Yosef Yarden tudományos tevékenységének középpontjában a növekedési faktornak hívott hormonszerű molekulák tanulmányozása áll. Aktívan járult hozzá annak felderítéséhez, hogy milyen szerepet játszanak a növekedési faktorok a rákos sejtek kialakulásában. Úttörő szerepe van számos növekedés faktor és receptoraik felfedezésében. Kimutatta, hogy a receptorok először összekapcsolódnak (dimerizálódnak), majd aktivizálódnak és jelátviteli folyamatokat indítanak be. Túlzott aktivitásuk tumoros elváltozásokhoz (transzformációhoz) vezethet. Részt vett olyan antitestek kifejlesztésében (pl. Herceptin, omnitarg) amelyek a növekedési faktorok receptoraihoz kötődve gátolják a receptorok összekapcsolódását (dimerizációját), s így a rákos sejtek működését. Javaslatai alapján egyes antitesteket kombinációban használnak, amivel nagyobb tumor-ellenes hatást lehet elérni. Kutatási eredményei hozzájárultak hatékony terápiás eljárások, gyógyszerek kifejlesztéséhez. Több olyan gyógyszert használnak ma a klinikai gyakorlatban (Herceptin, omnitarg, kináz gátlók), amelynek kifejlesztésében aktív szerepet vállalt. Jelenleg is több gyógyszergyár tudományos tanácsában tevékenykedik.
Prof. Yosef Yarden 1952-ben született Izraelben. Ph.D. fokozatát a Weizmann Intézetben Egyetemen szerezte 1985-ben, majd 1985-1989 között az Egyesült Államokban dolgozott. Először a Genentech Laboratóriumában San Franciscoban, majd Cambridge-ben az MIT-n, (Massachusetts Institue for Technology). 1989-ben alakította meg önálló csoportját a Rehevot-i Weizmann Intézetben. Jelenleg a Weizmann Intézet graduális képzését átfogó Feinberg iskola dékánja. Korábban a Weizmann Intézet tudományos elnökhelyetteseként is dolgozott. Tagja az Izraeli Tudományos Akadémiának, az Európai Molekuláris Biológiai Szervezetnek. Számos jelentős nemzetközi kitüntetés birtokosa, többek között a Somech Sachs Díjnak Kémiából, Lombroso Díjnak Rák Kutatásért, TEVA Díjnak, Amerikai Rákkutató Intézet MERIT Díjának, és az EMET Díjnak. Tudományos munkásságát több mint 270 nemzetközi folyóiratban megjelent közlemény fémjelzi, ezekre a publikációkra több mint 31 000 hivatkozást kapott. A kutatók nemzetközi elismertségét jelző Hirsch-indexe (88) is a világ legjobb kutatói közé helyezi.
A „Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért" korábbi díjazottjai:
2009-ben Prof. Axel Ullrich vehette át a díjat. Axel Ullrich tudományos érdeklődésének középpontjában a jelátviteli folyamatok tanulmányozása áll, munkáiban a normál sejtek működésének megértése mellett azokat az elváltozásokat kutatja, amelyek az emberi betegségeket okozhatják. Az elismert szakember a világon elsőként kezdte felhasználni kutatásai során a géntechnológia eredményeit.
2008-ban Dr. Bruce Spiegelman – az anyagcserezavarok kutatása terén kiemelkedő eredményeket elért – harvardi professzornak ítélték oda a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma által alapított rangos kitüntetést. A professzor munkája során számos, a zsírsejtek kialakulását és funkcióit szabályozó kulcsfontosságú molekulát fedezett fel, ami elősegítette a zsírsejtek működésének megismerését és olyan, az anyagcserezavarokkal kapcsolatos betegségek terápiáját, mint az elhízás vagy a cukorbetegség.
A 2007. évi díjazott Dr. Alain Fischer professzor, fő kutatási területe az emberi immunrendszer fejlődése és működése, a veleszületett immunhiány betegségek molekuláris genetikája és ezen betegségek génterápiás kezelése. Több, korábban nem ismert immunhiány betegséget írt le, elsőként fejlesztett ki olyan génterápiás módszert, amely vírusvektorok alkalmazásával biztosítja súlyos, kezelés nélkül 1-1,5 éven belül halálhoz vezető betegséggel született immunhiányos csecsemők és kisgyermekek tartós túlélését.
A 2006. évi díjazott Dr. Ralph Steinman professzor, aki felfedezte az immunrendszer egyik legfontosabb sejttípusát, a dendritikus sejteket és igazolta, hogy a dendritikus sejtek karmesterei az immunitásnak. Nemcsak a kórokozókkal szembeni immunválasz szervezésében van szerepük, hanem az autoimmun folyamatokban is. Munkássága számos terápiás eljárás alapjául szolgál.
A díjat 2005-ben Dr. Thomas A. Waldmann professzornak ítélték, aki úttörő munkát végzett az immunválasz szabályozása molekuláris mechanizmusának kutatásában, s akinek az eredményei alapján súlyos immunbetegségek, tumorok, fertőzések gyógyítására nyílik lehetőség.
A kitüntetést 2004-ben Professor Sir Philip Cohen angol kutató kapta, aki eredményeire alapozva létrehozta az élettudományi kutatásokra épülő biotechnológiai ipart is, melynek részesedése lakóhelyén a város gazdaságában 16 %.
A díjazott 2003-ban Professor J. Craig Venter volt, aki megfejtette az ember teljes örökletes információtartalmának, az emberi DNS-nek a nukleotidsorrendjét.