Békéscsaba egyes középiskoláiban a diákoknak a háromnegyede rendszeresen dohányzik, s a szenvedélybetegség nem jár egyedül.
Békéscsabán tudnak olyan középiskoláról, ahol a diákoknak 70-80 százaléka rendszeres dohányosnak tekinthető – közölte a Weborvossal Nagyné Weiczer Irén, a Városi Drogprevenciós Munkacsoport vezetője, hozzátéve: a becslések szerint a 18 év alatti fiataloknak legalább egyötöde alkalmanként drogokhoz is nyúl, a valamilyenfajta tudatmódosító szert egyszer-egyszer kipróbálók aránya ennél is magasabb.
Kotroczóné Antal Teréz, a békéscsabai Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke érdeklődésünkre elmondta: megítélésük szerint Békés megye a kábítószerrel közepesen fertőzött térségek közé tartozik, ennek ellenére a marihuánás cigaretta és a partidrogok mellett jelen van a kínálatban olyan kemény drog mint a heroin is. Ugyan a kábítószerhasználat miatt orvosi ellátásra, elterelésre szorulók száma egyelőre nem növekedett drasztikusan, ám a szakember meglátása szerint félő, hogy miután egyre többen próbálják ki a kábítószereket, néhány éven belül egyre inkább kibővül a függővé válók tábora is.
Békéscsabán évek óta próbálják egészségmegőrző programokkal is elterelni a fiatalokat az önpusztító káros szenvedélyektől. A Városi Drogprevenciós Munkacsoport és a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum által 12-18 éves fiataloknak meghirdetett „Szenvedélyünk az egészség" névre keresztelt programjába például a város minden iskolája két ötfős csapattal nevezhet, a szervezők az október 15-i rendezvényen mintegy félszáz csapatra számítanak. A versenyzőknek a belvárosban az utcán felállított öt állomáshelyen kell válaszolniuk az alkohollal, a dohányzással, a kábítószerekkel, a sporttal, az egészséges táplálkozással és a környezetvédelemmel összefüggő kérdésekre. A szervezők ígérete szerint minden versenyző ajándékot kap, az első tíz csapatot pedig külön is díjazzák.