Az engedélyeztetési eljárás megtörtént, ezzel zöld utat kapott a Pécsi Egészségipari Innovációs Központ épületegyüttesének megépítése.
Hosszas előkészítést követően júniusban írták alá a Pécsi Egészségipari Innovációs Központ (PEIK) konzorciumának tagjai a Zrt. alapító okiratát. Az alapítók között szerepelt többek között a PTE ÁOK Orvos és Egészségügyi Centruma is.
A regionális egészségügyi fejlesztést célzó Pólus program a napokban túljutott következő állomásán : a megvalósításhoz szükséges épületegyüttes engedélyeztetési terve, illetve annak engedélyeztetési eljárása elfogadásra került - tájékoztatta portálunkat az újabb fejleményről Dr. Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára.
Síkfői kiemelte: az uniós forrásból megvalósuló létesítmény hazánk legmodernebb kutatási és innovációs centruma lesz, amely 5700 négyzetméteren a Pécsi Ipari Park területén kap helyet.
A megépítésre váró egészségipari központ összetett tevékenységi köre lefedi majd az alapkutatástól kezdve a közös iparjogvédelmi kezdeményezéseken át az új termékek(molekulák) és szolgáltatások(technológiák) kifejlesztésén át, az egészségipari innovációhoz szükséges valamennyi szakmai területet.
A beruházásban kiemelten szerepel a diagnosztikai és a terápiás ágazat fejlesztésén kívül a transzplantációs kutató munka , illetve új implantátumok fejlesztése is. A multifunkcionális bázis működésének távolabbi célja, hogy helyet és lehetőséget biztosítson a hallgatók és a fiatal kutatók számára egy komplex ipari környezetben történő szakmai gyakorlatok elvégzésére.
Az Egészségipari Pólus másik jelentős szakmai profilját a biotechnológia, biomedicina, élelmiszeripari kutatások mellett a kísérleti sebészet képezi. A PEIK – projekt egyébként párhuzamosan fut az egyetem Science Building (SB) programjával. Ez utóbbi projekt biztosítja majd az alapkutatások piaci hátterét.
A megvalósítás előtt álló kutató és innovációs bázis elsődleges célja, hogy hidat képezzen a vállalkozások, a piaci igényeken alapuló termékfejlesztés és a kutatói ágazat között, miközben eleget tesz majd a gyártói és a forgalmazói megrendeléseknek.
Miután az egészségügyhöz kapcsolódó kutatás-fejlesztés az egész világon szélsebesen fejlődik, ezért nagyon fontos, hogy ebből a prosperáló folyamatból ne maradjon ki Magyarország. E törekvéseket – amennyiben azok mögött konkrét szakmai programok állnak - az unió kiemelten támogatja.
A szakember szerint a pécsi projekt alkalmas arra, hogy egyformán segítse az orvosi biotechnológia, a táplálkozástudomány, a farmakológia illetve az ehhez szükséges műszer és eszközfejlesztést is. A most elfogadott engedélyezési tervben szerepel még egy speciális inkubátorház megépítése , amely 600 négyzetméteren nyújtja majd az igény szerinti szolgáltatásokat.