Elsősorban a hátrányos helyzetű miskolci lakosoknak szól a 11. városi egészségnap a borsodi megyeszékhelyen március 25-én, szombaton.
![]() |
Az eddigi rendezvények kapcsán megtudtuk: a szakemberek 15 ezernél több vizsgálatot végeztek el ezen alkalmakkor. Sokak éltek tehát a városi egészségnapok kínálta szűrővizsgálati és tanácsadási lehetőségekkel, ám, mint azt a bizottság elnöke hangsúlyozta, a roma származású és hátrányos helyzetű emberekhez még mindig nem igazán sikerült eljutniuk. Erre tesz kísérletet a Cigány Kisebbségi Önkormányzattal közösen szervezett szombati program.
A szervezésben – a korábbi gyakorlathoz hasonlóan – részt vesz a miskolci Semmelweis Kórház és a Diósgyőri Kórház is. Előbbi igazgató főorvosa, dr. Koleszár Lajos a szűrővizsgálatokon való részvétel jelentőségére hívta fel a figyelmet. A daganatos betegségek gyakorisága kapcsán kitért többek között arra is, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2004-ben 10267-en hunytak el. A haláloki gyakorisági lista második helyén a rosszindulatú daganatok állnak, az említett évben a megyében 2447 ember halálát okozták, azaz az összes halálozás 23,9 százalékát. Az észak-magyarországi régióban a korai daganatos halálozás – elsősorban a férfiak esetében – még a rendkívül kedvezőtlen magyar halálozási szintet is meghaladja, kistérségenként jelentős eltérésekkel. A Diósgyőri Kórház igazgató-helyettese, dr. Mikler László egyebek mellett kitért arra a speciális programra is, mellyel az intézmény a hátrányos helyzetben élők számára próbál mind többet nyújtani.
Az egészségnap programja kapcsán Kulcsár Béláné városi egészségfejlesztő koordinátortól megtudtuk: a rendezvény szombaton délelőtt 10 órakor kezdődik a Diósgyőr-Vasgyári Szakképző Iskolában (Miskolc, Téglagyár u. 1.). A megnyitó utáni szórakoztató, kulturális programokkal párhuzamosan többek között az egészséges életmódról, a daganatos megbetegedések megelőzésének lehetőségeiről vagy a helyes táplálkozásról szóló előadásokkal, 11 órától különféle szűrővizsgálatokkal, illetve szociális, munkaügyi és egészségügyi tanácsadással is várják az érdeklődőket. A résztvevőket külön buszokkal szállítják a szűrővizsgálatokra, s aki négy leigazolt szűrésen részt vett, egy ajándékcsomaggal – és persze egy, az egészségéért tett lépéssel – gazdagabban tér majd haza.