Napjainkban már minden tizedik felnőtt érintett Magyarországon, gondozásban azonban csak 5%-uk részesül.
Napjainkban már minden tizedik felnőtt érintett Magyarországon, ráadásul a vesebetegség időben történő felismerésével és kezelésével nemcsak a veseelégtelenség kialakulása lassítható, hanem a szív érrendszeri betegségek gyakorisága és súlyossága, így a betegek halálozása is csökkenthető. A nephrológiai gondozásban hazánkban azonban csupán a betegek kb. 5%-a részesül, pedig a betegség egyszerű vér- és vizeletvizsgálattal felismerhető lenne még a korai stádiumokban.
„Az utóbbi években megnőtt a gyógyszerek által okozott vesebetegségek gyakorisága, és a vesebetegség további rosszabbodása, melynek felismerése alapvető fontosságú. A Debreceni Egyetem klinikai laboratóriuma már két éve automatikusan kiszámolja a vesebetegség súlyosságát legjobban jelző számot, az ún. glomerulus filtrációs rátát (GFR), példáját azonban a többi hazai laboratórium mindeddig a szakmai ajánlások ellenére sem követte. Fontos, hogy a betegek már a vesekárosodás kezdeti jelei esetén nephrologiai szakrendelésre kerüljenek, a rendszeres gondozással és kezeléssel a veseműködés további romlása ugyanis féken tartható" - magyarázta Dr. Kárpáti István egyetemi docens, a Magyar Nephrologiai Társaság főtitkára, a Debreceni Nephrologiai Napok főszervezője, melynek egyik fő témája éppen az idült vesebetegek számának rohamos növekedése, ennek okai és megelőzése lesz.
A 2008. május 28-31. tartott, a Debreceni Egyetem Nephrologiai Tanszéke által szervezett négynapos kongresszus ma már az ország egyik legnagyobb és igen népszerű szakmai rendezvénye, melyre a rendezők idén körülbelül ezer résztvevőt várnak, akik széleskörű és gyakorlatias szakismereteket szerezhetnek a nephrologia - a vese belgyógyászati betegségeinek szaktudománya - és annak határterületi kérdéseiről.
Az esemény megnyitóján a Debreceni Egyetem Dr. Sulyok Endre pécsi egyetemi professzornak a Magyar Nephrologiáért Életműdíjat nyújt majd át a szakmában kiemelkedő tudományos, klinikai és iskolateremtő munkájáért. Balázs Fecó, a Korál együttes billentyűse pedig a Művészetével a Lelkek Gyógyítója Díjat veheti át, mivel az énekes nem egyszer állította művészetét a gyógyulni vágyó betegek és gyógyítóik szolgálatába.
A megnyitót követő négynapos szakmai programon idén is sok aktuális problémát vitatnak meg a megjelentek népegészségügyi szakemberek bevonásával, így például az idült vesebetegek számának rohamos növekedését, ennek okait és megelőzését.