Sokaknak tavasszal elég egyet szippantani a levegőből, máris tüsszentenek, könnyeznek, viszketnek.
![]() |
Dr. Bedő Zoltán, a VESZ Kht. orvos-igazgatója elmondta, hogy a szabadegyetem keretében a felnőttkori légúti, szemészeti, illetve a gyermekkori allergiákról lesz szó a változatlanul nagy érdeklődésre számot tartó lakossági programon, amelyet a kht. prevenciós irodája szervez. Az Egészség Szabadegyetem helyszíne a Vojtina Bábszínház színházterme lesz, az előadásokat az érdeklődők március 23-án, 17.30-tól hallgathatják meg.
A sajtótájékoztatón dr. Kokas Anikó főorvos ismertette az allergiás nátha kísérő jelenségeként fellépő szemészeti problémákat. Ezek egyik nagy csoportját alkotják az akut kötőhártya gyulladások. Jellemző tünet a vérbőség, a duzzadt szemhéj, a könnyező szem, a nagyfokú viszketegség. A pollenek kiáramlásakor a kellemetlen tünetek hirtelen jelentkeznek. A tünet-együttes elmosottabban is jelentkezhet, ezért fontos a felismerés, a beteg megfelelő kikérdezése. Az allergiás megbetegedéseknek van olyan csoportja, amely szaruhártya elváltozásokat is okozhat. Az orvos tanácsa a gyakori hajmosás, zuhanyozás, kéz-és arcmosás, a ruházat gyakori váltása és mosása. A szemkozmetikumok és a kamillás borogatás kerülendő. A szabadban végzett tevékenységet különösen reggel és kora délután kell(ene) kerülni. A lakás, az autó ablakait a pollenes időszakban az allergiások tartsák zárva. A szemészek lokális, helyi kezelést alkalmaznak. Ma már a szemcseppek többféle hatásmechanizmussal rendelkeznek, kombinált készítmények is rendelkezésre állnak, így mérsékelhetők a tünetek.
A prevenciós iroda tájékoztatója kitért az allergének másik nagy csoportjára is. Ezek az állati szőrök, tollak, amelyek egész évben hatnak. Az allergia hátterében a szervezet túlzott reakciója áll. Ma már szinte alig van olyan család, ahol ne bukkant volna fel az allergiás megbetegedések valamelyik formája. A táplálékallergia csecsemő- vagy kisgyermekkorban alakul ki leggyakrabban, de végeredményben bármely életkorban előfordulhat. A hazai táplálkozási szokások miatt legsűrűbben a tehéntej, a tojás, a gabona, a mogyoró, az ételadalékok, a konzerváló szerekkel szembeni érzékenységgel lehet találkozni, és ide sorolható a szója is. A bőrgyógyászati allergiás megbetegedések gyakorisága az elmúlt évtizedekben megháromszorozódott.
Dr. Csontos Zoltán intézetvezető főorvos (VESZ Kht. Tüdőgondozó) ismertetőjéből megtudtuk, hogy a Városi Tüdőgondozó Intézetben 1998 óta működik allergológiai szakrendelés. Ma már két, teljes munkaidős szakrendelés is van, tavaly 5400 beteget láttak el. Az elmúlt évben a 4854 regisztrált asztmás mellett több mint 400 új betegnél diagnosztizálták a betegséget. Mint ismert, az allergiának gyakori következménye az asztma kialakulása. Amint a főorvos elmondta, az országban 19 helyen végeznek pollenmérést, így Debrecenben is. A pollenszám jelenleg Kecskeméten a legmagasabb. Ez akkor tekinthető magasnak, ha egy köbméterben meghaladja a 100 fölötti értéket. Debrecenben tavaly szeptemberben mérték az eddig legmagasabb pollenszámot.
A debreceni Bőr-és Nemibeteg Gondozó Intézetben tavaly óta van bőrgyógyászati allergológiai szakrendelés, ahol kivizsgálás, kezelés és gondozás zajlik. A betegek kivizsgálásában a VESZ szakrendelései mellett az ÁNTSZ laboratóriumaival, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum III-as Belklinika Immunlaboratóriumával, a Központi Klinikai Kémiai Laboratóriummal is együttműködnek - tudtuk meg a tájékoztatón.
A rendkívül elterjedt tavaszi, nyári allergia mellett (amelyet az évszakokban virágzó allergén növények váltanak ki), a háziporban lévő atka (amely a matracokban, kárpitban, szőrben lelhető fel) egész évben panaszokat okoz.
Az allergiás betegségek azonosítására sokféle módszer létezik. A mai modern orvostudomány csak a tüneti megoldásokra kínál lehetőséget.