A kórházi struktúra átalakítása és a jelentős forráscsökkenés a létszámgazdálkodást is érintheti.
![]() |
A reformokkal összhangban lévő célok érdekében eddig is jelentős átalakításokat és beruházásokat hajtott végre önerőből és önkormányzati támogatással az intézmény, amely évtizedek óta nem jutott címzett állami támogatáshoz fejlesztéseinek megvalósításához, tájékoztatta lapunkat dr. Máté-Kasza László főigazgató. A mostani kiadások fedezetét a kórház nem tudja biztosítani működési költségeinek terhére, hiszen drasztikusan csökkent az elszámolható teljesítménye (tvk), amely számítások szerint hatszázmilliós forrásvesztéssel jár, s ráadásul az önkormányzat anyagi lehetőségei is szűkösek.
Pályázati forrásból szeretnék ezért kialakítani az új járóbeteg centrumot – a gyermekosztály jelenlegi helyén – eleget téve a reform egyik alapvető elvárásának, a járóbeteg-ellátás fejlesztésének. A kórház kht. havonta 444 szakorvosi órát kapott a korábban leépített ágyak számának megfelelő átkonvertálás után.
A centrum létrehozásával a széttagolt és fekvőbeteg háttérrel rendelkező ambulanciák, szakrendelések központi elhelyezést nyernek, közel a diagnosztikához és a fekvőbeteg-osztályokhoz. Az átalakítás eredményeként az év végéig kiürítik az I. számú Rendelőintézet épületét, amelynek fenntartása jelentős havi kiadással jár.
A beteg gyermekek számára új gyermekosztályt alakítanak ki megemelt komfortfokozatú szobákkal, a szülők elhelyezésének biztosításával. Miután a pszichiátria egy részét elveszi az újonnan kialakítandó osztály, az ideggyógyászat új részleget kap: két épületet összekötő folyosót építenek be, ahol a kórtermek mellett foglalkoztatót is létrehoznak.
A fertőző osztálynak megnövekedett feladatot kell teljesítenie, ugyanis fél Fejér megye a dunaújvárosi kórház ellátási körzetébe került. Így a korábbi tervekkel ellentétben nem csökkentik az ágyak számát, és az osztályt is eredeti helyén hagyják. De végre megvalósítják a régóta esedékes felújítást, a kórtermek komfortosítását.
A tizennégy ágyas intenzív betegellátó osztályt (IBO) négy új ággyal bővítik, s ezeket kardiológiai intenzív ágyként kívánják működtetni, nagyobb hangsúlyt helyezve a kardiológiára.
A belgyógyászati osztály részleges felújítása is szerepel a pályázatban, valamint tíz új belgyógyászati rehabilitációs ágy működtetése a központi épületben.
A kórházi struktúra átalakítása és a jelentős forráscsökkenés érintheti a létszámgazdálkodást is. Mint dr. Máté-Kasza László elmondta, a kórház vezetése több alternatívát dolgozott ki a létszám racionalizálására, ám mindenfajta leépítést kényszernek és emiatt aggályosnak tartanak. Közülük a legenyhébb változatot, miszerint nyolcvan álláshelyet szüntetnének meg – üres álláshelyeket, valamint nyugdíjas dolgozókét is –, a kórház felügyelő bizottsága egy feltétellel fogadta el: a kórháznak el kell érnie az OEP-nél, hogy a tvk-ját 100-150 súlyszámmal emeljék. A menedzsment a létszám kérdésében stratégiai döntést vár a tulajdonos önkormányzattól, s a döntéstől teszi függővé a további lépéseket.