A tavaly öt betegen alkalmazott terápia négy esetben várakozáson felüli javulást hozott, így a betegek elkerülhették az amputációt.
![]() |
A debreceniek Magyarországon elsőként végeztek klinikai tanulmányokat arról, milyen eredményre vezet előrehaladott, belgyógyászati és érsebészeti módszerekkel már érdemben nem befolyásolható érszűkületes esetek őssejt-transzplantációs kezelése. A tavaly öt betegen alkalmazott terápia négy esetben várakozáson felüli javulást hozott, így a betegek elkerülhették az amputációt. A kezelés költsége körülbelül ötmillió forint, de most akkor sincs mód a sikerrel kecsegtető gyógymód alkalmazására, ha a páciens képes kifizetni ezt az összeget. Az új módszer mielőbbi engedélyezése azért lenne fontos, mert segítségével csökkenthető lenne a végtag-amputációk száma.
Az új eljárást legjobb esetben ősszel fogadhatja be az Országos Gyógyszerészeti Intézet, illetve az Egészségügyi Tudományos Tanács tudományetikai bizottsága, az OEP-finanszírozásról pedig csak ezután kezdődhetnek meg az egyeztetések – mondta el Boda Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) II. Számú Belgyógyászati Klinikájának igazgatója.