23.7 millió forintos karácsonyi adomány a Gyermekrák Alapítványtól a gyereksebészetnek.
Operációs fejmikroszkópot vásárolt a Gyerekrák Alapítvány a DE OEC Gyermekgyógyászati Intézet Gyermeksebészeti Osztálya számára. A készüléket a Gyermekrák Alapítvány elnöke, Balogh István ünnepélyes keretek között ma adta át a Gyermekgyógyászati Intézet igazgatójának, Dr. Balla György egyetemi tanárnak.
Az Észak-Alföldi régióvezető gyermeksebészeti osztályán évente 1.200 – 1.400 műtétet végeznek és mintegy 6.000 gyermeket látnak el ambuláns rendelésen az orvosok. A rákos gyermekek sebészeti ellátása is itt történik. A most átadásra kerülő fejmikroszkóp igazi kuriózumnak számít, Magyarországon ez idáig csupán a budapesti Heim Pál Gyermekkórház büszkélkedhetett ilyen készülékkel, amely szintén a Gyermekrák Alapítvány adománya volt.
A Leica HM500 készülék a világ egyetlen fejre szerelhető mikroszkópja, a korszerű gyermeksebészeti ellátás fontos eszköze. A nagy látómezővel rendelkező készülék a gyermekek felnőttekénél nagyságrendekkel kisebb műtéti területét kiváló minőségben, folyamatosan, megfelelő méretűre nagyítja, ami nagy biztonságúvá teszi a beavatkozást. A készülék autofókusz- video- kamera rendszere a sebész által látott képet, a teljes munkatartományban monitoron megjeleníti, így mind a műtéti asszisztencia, mind az oktatásban részt vevő orvostanhallgatók és szakorvosjelöltek pontosan követhetik a műtétet és egyúttal a műtéti dokumentációt is biztosított. Az alkalmazott megvilágítás árnyékmentes munkát tesz lehetővé a sebészek számára, akik teljes mikroszkópot használnak egy szemüveg kényelmével.
Az új technikának köszönhetően a beavatkozások okozta sebméret jelentősen csökken, a gyermekeket a vágás miatt sokkal kisebb trauma éri, ezért a lábadozási idő lerövidül. A készülék segítségével a rákos gyermekek műtétjeinél az ép és a daganatos szövetek a korábbi technikai eljárásoknál sokkal biztonságosabban felismerhetővé válnak. A fejmikroszkóp a kis súlyú újszülöttek, az urológiai rendellenességgel, az ajak-szájpad hasadékkal született gyermekek ellátásakor a bonyolult rekonstrukciós műtétek végzésénél is kiemelt jelentőségű.