Átadták az egészségügyi és a szociális szolgáltatásokat koordináló Miskolci Egészségügyi és Szociális Diszpécser Központot.
A központ létrehozása és megnyitása hosszú távú, a miskolci egészségügyi-szociális struktúra integrációját szolgáló folyamat első lépése a borsodi megyeszékhelyen. A város közgyűlése 2004 decemberében fogadta el az egészségügyi állapot és az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésére szolgáló Miskolci Egészségügyi Stratégiai Tervet. A „miskolci modell" célja, hogy személyre szabott, integrált, tervezhető és minőségi egészségügyi, illetve szociális szolgáltatási rendszer épüljön ki. Ezt a célt a meglévő struktúra integrációjával, a kommunikáció kidolgozásával, illetve multidiszciplináris szakembercsoportok felállításával lehet elérni. A diszpécserközpont e folyamat nyitánya Miskolcon.
Az integráció jelentőségét hangsúlyozta a pénteki átadón dr. Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter, valamint Szűcs Erika, a Miskolc egészségügyéért is felelős alpolgármester is. Mint elmondták: a szociális szolgáltatások hatékonyságát eddig csökkentette az információhiány, illetve azok elégtelen áramlása. A diszpécserközpont viszont képes áthidalni ezt, s komplex szolgáltatást tesz lehetővé. A szociális ágazat pedig kapcsolatba kerülhet így olyan határos ágazatokkal, mint például az egészségügy vagy éppen a munkaügy.
A Miskolci Családsegítő Szolgálat, Regionális Módszertani Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Megyei Módszertani Központ szervezeti keretei között, önálló szakmai egységként működő centrum közvetlen és közvetett szolgáltatásai meglehetősen sokrétűek. Köztük sorolható például az egészségügyi és szociális szolgáltatások ajánlása, konkrét információnyújtás, mentálhigiénés tanácsadás, önsegítő csoportok alakulásának támogatása vagy az ügyintézésben való segítségnyújtás, adatbázis-építés, kapcsolattartás az egészségügyi, szociális szolgáltatókkal és civil szervezetekkel.
Mindezt számos egyéb szolgáltatással kiegészítve kezdetben napi 12 órában biztosítják a belvárosi, az Arany János utca 37. szám alatti épületben, reggel 8-tól este 8 óráig, beleértve a hétvégéket is. A távlati tervek között a 24 órás működtetés is szerepel – az év végére várhatóan meg is valósul ez. A szakemberek szándéka és reményei szerint a centrum koordináló szerepet fog betölteni a város egészségügyi és szociális intézményei között, s könnyen és egy helyben tud szakszerű ellátást biztosítani az érintettek számára.