• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ingyenes önkéntesképzés Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Lelkiismeretesen vezetett terápiák esetén sem biztos, hogy elég idő jut a betegre.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Onkológiai Tanszékének szakemberei 2011. április 29-30-án ingyenes önkéntes segítő képzést tartanak azok számára, akiknek fontos a Tanszéken kezelt, gondozott betegek testi-lelki támogatása.

Magyarországon megdöbbentően magas a rosszindulatú daganatos betegségek következtében elvesztett betegek száma: évente 30-35 ezer ember hal meg különböző rákbetegségekben. A betegségek előfordulása sajnos nem csökken. Szerepet játszik ebben a genetikai adottságokon túl a megváltozott környezetünk, életünk: a minket körülvevő világ kikerülhetetlen tényezői, a sugárzás, a kémiai anyagok, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgáshiány és a stressz.

Az egyre korszerűbb gyógyszerek, kezelési módszerek ugyanakkor nagyon megváltoztatták a daganatos betegségek lefolyását. Manapság lényegesen jobbak a betegek túlélési esélyei olyan, már áttétes daganatos betegeknél is, akiknél korábban nem tudtunk megfelelő gyógymódot alkalmazni, és a betegek többségét néhány hónapon belül elveszítettük. A jól megtervezett kezelések, és nem utolsósorban a beteg aktivitása, életmódbeli változtatásai, együttműködése következtében egyre többen érnek meg hosszú életszakaszt a diagnózist követően, többségük jó életminőségben - tájékoztatott Dr. Szántó János egyetemi tanár, az Onkológiai Tanszék vezetője.

A magas beteglétszám és az örvendetesen hosszú túlélések azonban felvetik annak a kérdését, hogy hol, hogyan lehet ilyen sok beteget magas színvonalon ellátni. A kórházakban a daganatos betegek kezelésének meghatározott menete van, az orvosi, ápolói munka szabályai, előírásai kidolgozottak. A betegellátás során azonban az egyik legsúlyosabb „hiánycikk" az idő. Lelkiismeretesen vezetett terápiák esetén sem biztos, hogy elég idő jut a beteg lelkével, mindennapi „kis" problémáival, kérdéseivel is foglalkozni, egyszerű, de annál fontosabb feladatai megvalósításában segítségére lenni.

A minden igényt kielégítő ellátásból ezért ma már semmiképp nem hiányozhat az önkéntes segítők munkája, akik a beteg és a hozzátartozók támogatására összpontosítanak. Közvetlen kapcsolatban vannak a beteggel, figyelik testi-lelki változásait. Képesek meghallgatni, átérezni gondolatait, szorongásait, akár panaszait, s közvetítik azokat a szakemberek, az orvosok, nővérek felé. Segítik a családtagokat is az ápolás, lelki kísérés nehéz feladataiban, az ő „erőikre" is vigyáznak. A beteg mellett vannak, ha a hozzátartozóknak el kell menniük otthonról, segítenek mindennapi ügyeik intézésében, bevásárolnak, elmennek a gyógyszertárba, beszélgetnek velük, ha erre van szükség.

Az önkéntes betegápolásnak, gondozásnak, családsegítésnek külföldön nagy hagyományai vannak. Örvendetes, hogy a külföldi példák alapján ma már egyre több magyar településen is megindult és sikeresen működik az otthonápolási, Hospice szolgálat a rákbetegek számára. Különösen a betegségük utolsó szakaszába jutott páciensek igénylik az ilyen típusú gondozást, melynek előnye, hogy a beteg végig családtagjai, szerettei körében, megszokott környezetében tartózkodhat. Az önkéntes segítők képzésével e jó szándékú, nemes munka folytatását támogatja a DE OEC.

A Debreceni Egyetem Orvos,- és Egészségtudományi Centrumának Onkológiai Tanszékén indított képzésre minden büntetlen előéletű, 20. évét betöltött, érettségivel rendelkező állampolgár jelentkezhet 2011. április 10-ig, a szantoj@dote.hu e-mail címen.

A képzésről részletes tájékoztatást Dr. Szántó János tanszékvezető egyetemi tanár ad, elérhetőségei: (52)255-840, szantoj@dote.hu.)