Az egy napos sebészet beindítása után új pulmonológiai és rehabilitációs osztály nyílt.
A napokban adták át Komlón a városi kórház és rendelőintézet újonnan kialakított, korszerűen felszerelt Pulmonológiai és Rehabilitációs osztályát, amire Baranyában már óriási szükség volt. Ebben a megyében van a bányászat örökségeként országosan a legtöbb légzőszervi beteg, viszont korszerűen felszerelt, speciális profilú részleg nincs a megyében. Az e célra fenntartott pécsi tüdőgyógyintézet épülete ugyanis leromlott állapotba került, jövője pedig bizonytalan.
-Miután intézményünkben biztosított a teljes körű ellátás, a 34 ágyas osztályunkra kerülő betegek alapos belgyógyászati vizsgálaton esnek át, amihez a terheléses EKG is hozzátartozik- válaszolta érdeklődésünkre dr. Papp Márta főorvos, a napokban átadott intézmény vezetője. Attól sem kell tartanunk, hogy az ágyaink kihasználtsága nem megfelelő, mert a felvételre kerülő betegek száma folyamatosan bővül.
Fontos kiemelni: gyógyító tevékenységünk lefedi a tüdőgyógyászathoz tartozó valamennyi kórkép egészét. Így például kiemelten foglalkozunk a krónikus obstruktív légúti tüdőbetegekkel (COPD), az asztmásokkal, a tüdőfibrózisban szenvedőkkel. A rehabilitáció során biztosítjuk az ilyenkor szükséges légző tornákat, a relaxációt, de a mozgásszervi páciensek számára rendelkezésre áll autogéntréning, masszás, mágneses kezelés, szakképzett gyógytornász.
Az eddigi tapasztalatok szerint annak ellenére, hogy hazánkban – hasonlóan az uniós országokhoz - népbetegségnek számít a COPD, a betegeknek mindössze 10-20 százaléka áll gondozás, orvosi kontroll alatt. Azt, hogy a többiek hol vannak, nem tudjuk – fogalmazta meg aggodalmát a főorvos. A helyzet súlyosságát viszont jól érzékelteti, hogy olyan előrehaladott állapotú beteg is „esett már be" hozzánk, akinek olyan súlyos légzési elégtelensége volt, hogy azonnal oxigént kellett kapnia...
Érdeklődésünkre, elegendő-e a létszám a jelenlegi ellátáshoz, dr. Papp Márta válaszában megjegyezte: egyértelmű hiány van a régióban tüdőgyógyász szakorvosból, Komlón például ketten látják el a szűréstől kezdve a legsúlyosabb beteg gyógyításának feladatát is. Azaz: mindössze két szakorvos jut a területhez tartozó 27-30 ezres populációra. Azt egyelőre még mi sem tudjuk, hogy ezt a munkát hosszú távon miként bírjuk majd – jegyezte meg a szakember. De nem jobb a helyzet a mozgásszervi rehabilitáció területén sem, hiszen hiánycikk a reumatológus is.
Egyéb segítőkből azonban nincs hiány, hiszen a régióban történt kórházi elbocsátások miatt válogathatunk kiváló szakdolgozókból. A meghirdetett gyógytornászi státuszunkra például tízen jelentkeztek – jegyezte meg az osztályvezető.
A pulmonológiai és rehabilitációs részleg beindításán túl más változás is kezdődött októbertől a komlói kórházban. Így, például a városi rendelőintézetből több szakrendelés a kórház épületébe települ át. E szerint a reumatológia az onkológia és a foglalkoztatás-egészségügy már a napokban, a szemészet és a bőrgyógyászat pedig a hónap közepétől költözik majd. Ez utóbbi struktúra változtatás mellett anyagi okok miatt döntött a város önkormányzata. A párhuzamosan működtetett területeket ( rendelői illetve kórházi szakambulancia) jobbnak látták ugyanis, ha egy épületbe költöztetik át.