• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Liliommal a nőkért

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

A méhnyakrák mintegy félezer nő életét követeli hazánkban évente – nem csoda hát, hogy új szűrési kampány igyekszik felhívni a nők figyelmét a szűrővizsgálat jelentőségére.

A női egészség jegyében fogant, szeptemberben indult Liliom programról szóló csütörtöki, miskolci tájékoztatón ennek részleteiről is beszámoltak a szakemberek.

Péterfia Éva, a Népegészségügyi Kormánymegbízotti Iroda főosztályvezetője többek között arról is beszámolt, hogy a program elsősorban a szűrési tevékenység kommunikációjára fókuszál. A tömegkommunikáció leghatékonyabb eszközeivel hívják fel a méhnyakszűrés fontosságára a figyelmet. Elsődleges cél a mozgósítás, tehát az, hogy minél többen vegyék igénybe a szakrendeléseken ingyenesen elérhető méhnyakszűrést.

Kampány – nyereményjátékkal

A szervezett szűrővizsgálatok részvételi arányának növelése ugyanis jelenleg a prevenció egyik legfontosabb kihívása. Ezért a most induló szűrési kampány során egy nyereményjátékkal is csábítják az érintett hölgyeket a szűrésen történő megjelenésre.

A kampány során a behívólevéllel együtt egy nyereményszelvényt is kipostáztak, de a szelvényekhez a nagyobb postahivatalokban, a nőgyógyászati szakrendelőkben és a háziorvosi rendelőkben is hozzá lehet majd jutni.

Aki a szűrővizsgálaton – a megadott helyen és időpontban – megjelenik, részt vehet a nyereményjátékban. Az ellenőrizhetőség érdekében a kitöltött és visszaküldött nyereményszelvényen szerepeltetni kell a forgalmi napló sorszámát, az orvos aláírását és pecsétjét. A fődíj egy szponzori felajánlásból származó Renault Modus személygépkocsi, amit 2006 februárjában, a betegek világnapjához kapcsolódóan egy nyilvános tévéshow keretében sorsolnak ki.

A kommunikációs program azonban nem szorítkozik pusztán a nyereményjátékra, az érintetteket számos egyéb formában is buzdítják a szűrésen történő részvételre. A szűréseket támogató reklámkampány során televíziós és rádióreklámok is készültek. Mindemellett a legtöbb hölgyet mozgósító orvos 2 millió forint értékű műszert vásárolhat rendelője korszerűsítésére.
A megyei program koordinátora a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei ÁNTSZ, de a munkában szerepet vállalt a Miskolci Civil Ház is, ami mintegy félezer Borsod-Abaúj-Zemplén megyei civil szervezetet tájékoztat a Liliom programról.

Várják a nőket

Mindennek megyei vonatkozásairól dr. Bodnár Judit megyei tisztifőorvos szólt. Mint elmondta, a méhnyakszűrés a 25-65 év közötti női lakosságot, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében összesen 200 ezer személyt érint. A szervezett szűrővizsgálatok részvételi arányának növelése – különösen a méhnyakszűrés esetében – jelenleg a megelőzés egyik legfontosabb kihívása. Az eddig kiküldött 100609 megszólítás és a citológiai laborokban végzett 4459 vizsgálat alapján megállapítható: a részvételi arány igen csekély, mindössze 4,43 százalékos a megyében. A legtöbben egyébként az 55-64 év közötti nők éltek itt a lehetőséggel. A kiértesítendő asszonyok listáját központilag (országos szinten) nyújtják át a postának.

Így a meghívólevél mellékletében sorolják föl a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében OEP szerződéssel rendelkező nőgyógyászati vizsgálóhelyeket – a megyében jelenleg 40 ilyen van. A háziorvos által kiállított utazási utalvány alapján utazási költségtérítés illeti meg a méhnyakszűrésen résztvevő asszonyt a lakóhelyéhe és a legközelebb eső nőgyógyászati szakrendelő közötti útra. Mindazonáltal a behívások ütemezésénél figyelembe veszik, hogy a hidegebb hónapokban a programban érintett nőgyógyászati rendelőkhöz közelebb eső településeken élőket hívják be, illetve a torlódások elkerülése érdekében a megye egész területéről folyamatosan történjenek a behívások.

A kampány során Borsodban is több rendezvényt szerveztek már a közelmúltban: szakmai értekezleteket, továbbképzéseket az egészségügyben dolgozóknak, egészségnapokat a diósgyőri önkormányzati képviselők támogatásával, decemberben pedig folyamatosan tájékoztató és felvilágosító programokra várják majd az érdeklődőket a nagyobb áruházakban és üzletközpontokban.

Az egyén felelőssége

Dr. Hardonyi András, a miskolci Semmelweis Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezető főorvosa a program szakmai háttere kapcsán szintén kiemelte: a betegség szűrhető és megelőzhető. A szakemberek szerint ugyanakkor indokolt 25 évnél fiatalabban kezdeni a szűrővizsgálaton való részvételt – szerencsés, ha ez egybeesik a rendszeres nemi élet megkezdésével. Az osztályvezető főorvos egyebek mellett a leletek értékeléséről, illetve a gyógykezelésről, a műtéti beavatkozásokról is szólt.

A szakemberek egyhangúlag hangsúlyozták: az időben felismert probléma kezelhető, gyógyítható; minden lehetőség és eszköz adott országszerte ahhoz, hogy a nők elkerüljék a bajt. A többi az egyén felelőssége, kötelessége – saját és családtagjai érdekében is.