• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lóterápia az autistáknak

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Tizenegy autista gyermek és családjuk, valamint 23 sajátos nevelést igénylő gyermek terápiáját kezdték meg a Pannon Lovasakadémián.

A kaposvári autista központ, a Szív és Kéz Alapítvány támogatásával 2006 februárjában jött létre azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson az autista gyermeket nevelő családoknak. Idén ősszel a központ a Pannon Lovasakadémián kezdte újra a működését.

Az induláshoz szükséges alig 100 ezer forintos alapítványi tőkét azzal a 200 ezer forinttal egészítették ki, melyet Iváncsik Réka lovasterapeuta tanítványai kaptak sikeres részvételükért egy fóti lovas terápiás versenyen, ahol egy első, egy második, három harmadik és egy negyedik helyezést értek el. Ebből a pénzből vásárolták meg a terápiához szükséges szenzomotoros és fejlesztő eszközöket, valamint a lovasakadémia által biztosított fejlesztő szoba néhány bútorát.

A kaposvári Bárczy Gusztáv módszertani és a pécsi autista központtal kialakított szoros szakmai együttműködésük lehetővé teszi hogy szinte valamennyi rászoruló somogyi gyermek mellett Baranyából és Tolnából is fogadják a kis pacienseket. S, bár támogatást legfeljebb a megemelt családi pótlék révén kaphat néhány igazoltan autista, illetve a gyermek fejlődési zavarát kóddal bizonyító család, Iváncsik Réka szerint az adományozók jóvoltából eddig senkinek sem kellett pénzhiány miatt megszakítani a terápiát.

A Pannon Lovasakadémián működő központ ideális környezetet nyújt a beilleszkedési, szocializációs nehézségekkel, kommunikációs és értelmi zavarokkal küszködő gyermekek számára. Biztosítja azt a lehetőséget, hogy a hagyományos fejlesztő módszerek mellett a lovas-, és művészetterápia, valamint a közeljövőben beinduló kutya-, és zeneterápia segítségével komplexebbé váljon a kezelés, s ezáltal nagyobb esélyük legyen a helyes szocializációra, kommunikációra, a többségi iskolába történő beilleszkedésre.

A szociális interakciókat elutasító, a maguk világába bezárkózott autisták ugyanis nem értik a bonyolult emberi nyelvet, s, hogy mit akar tőlük a környezetük. Ugyanezek a gyermekek azonban szembesülve az állatok egyszerű nyelvével, egyértelmű reakciójával, sokkal befogadóbbakká válnak - hangsúlyozta a terapeuta.

Ivancsik Réka példaként említette azt a gyermeket, akivel a foglalkozások megkezdése előtt egyáltalán nem lehetett szemkontaktust teremteni, beszélni, s aki a szociális ingerek legtöbbjét elutasította. Két év, a lovasterápiát is magába foglaló fejlesztést követően ugyanez a gyermek már nem az autistákra jellemző egyes szám harmadik személyben beszél, hanem ragoz, kérdéseket tesz fel, képes a metakommunikációra, s egy kisebb, befogadó, többségi iskolában az oktatásban is részt vesz.

Ivancsik Rékán kívül Farkas Klára oligrofén-és pszichopedagógus, a Kaposvári Egyetem gyógypedagógiai tanszékének tanára foglalkozik naponta a gyerekekkel. Tagja még a szakmai team-nek egy pszichiáter, egy gyermekpszichológus és egy művészetterapeuta is.

A lovasterápiás foglalkozásokat kizárólag szakorvosi javaslatra kezdik meg és szoros együttműködésben dolgoznak a neurológus, ideggyógyász gyógytornász, ortopéd szakorvosokkal annak érdekében, hogy ne legyen kontraindikált többek között a lovasterápia.

A központba bejáró autista gyermekek egyénileg, napi 45 perces komplett gyógypedagógiai fejlesztésben vesznek részt. E mellett, elsősorban a szocializálódás terén való lemaradás pótlására másfél órás, kiscsoportos foglalkozásokon, egyszerre 4-5 autista gyermekkel foglalkoznak.

Az alapítvány számos, sajátos nevelési igényű gyermeket is ellát, akik jelentkezhetnek egyéni fejlesztésre, művészet-, lovas- és zeneterápiára. A szükséges terápiát mindig felmérés alapján, az egyéni sajátosságokat figyelembe véve határozzák meg, így fejlődésük is egyéni ütem szerint alakul.

- A legtöbb autista gyermek, bár az első gyanús tünetek 2-2,5 éves korban jelentkeznek, csak 4-6 éves korában kerül a központba. A pszichiáterek ugyanis nagyon óvatosan, sokszor hónapok, évek elteltével írják le a diagnózist - mondta Iváncsik Réka, aki szerint nagy erénye a központnak, hogy hetente egyszer több órán át a családoknak is biztosítják a pszichológussal, pszichiáterrel történő rendszeres konzultációt, havonta egyszer szülőklubot tartanak, s lehetővé teszik az autizmus szakkönyvtárhoz való hozzáférést. Fontosnak tartják az autista gyermekek gyakran lelkileg sérült testvéreinek gondozását is.