Madárinfluenza végzett a Mohács belterületén megtalált, már jócskán megcsonkított bütykös hattyúval.
![]() |
Az állat maradványait a körzeti állatorvos gyűjtötte össze, és juttatta el előbb Kaposvárra, ám a mostani, konkrét eredmény a főváros hatósági laboratóriumban született meg. Ettől föggetlenül a végső analízálás okán a mohácsi hattyú tovább utazik az angliai laboratóriumba. Mohács városát védőzóna veszi majd körbe, ebbe, a három kilométeres védőkörzetbe még három baranyai település – Szalatnak, Köblény és Alsómocsolád - is beletartozik majd. A három kilométeres védőzóna köré viszont „csak" megfigyelési körzetet jelölnek ki, ez a tíz kilométeres sáv érinti már Komlót illetve az ahhoz tartozó 17 községet.
A zárlat azt jelenti, hogy a rendőrség fokozza a közúti ellenőrzéseket, különös tekintettel az élő állatokat, illetve élelmiszereket szállító gépjárművekre, de szúrópróbaszerűen személyautókat is átvizsgál majd. A szakember azonban figyelmeztetett: a felsorolt óvintézkedések elsősorban élő állatokra vonatkoznak, a hatóságilag ellenőrzött, majd megvásárolt baromfitermékekre természetesen nem. Attól tehát nem kell tartani, hogy egy családi, hétvégi nagy bevásárlásból származó baromfihúst elkoboz a hatóság. Az viszont nem elképzelhetetlen, hogy jelentősebbnek tűnő tétel esetén a rendőrség elkéri a számlát is.
Miután a Duna partján megtalált madártetemnek már csak maradékait tudta összegyűjteni a körzeti állatorvos - a hattyúból a kobórló állatok, vélhetően kutyák ettek -, a városban a kutyákat is fenntartással figyelik. Bár a helyi állatorvosok azonnal szakmai indokok sorával próbálták enyhíteni a nyugtalanságot, az aggályok eloszlatása teljes mértékben mégsem sikerült. Ezt bizonyították azok az információkat kérő telefonhívások is, amelyek azt tudakolták: kutyákat megfertőzhet-e a madárinfluenza.
A baranyai állategészségügyi állomás helyettes vezetője kérdésünkre kijelentette: nincs ok félelemre, hiszen a szakirodalom eddig nem írt le olyan esetet, ahol kutya vált áldozatává a madárinfluenzának.