• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Még nem dőlt el a sikondai szanatórium sorsa

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

A szanatóriumban folytatott gyógyító tevékenységet nem zavarják a háttérben zajló események.

Bár folynak a tárgyalások a komlói önkormányzat szomszédságában lévő, Sikondán működő Bányászati Utókezelő Szanatórium további sorsáról, a megállapodásra még nem került sor. A mintegy negyven alkalmazottal működő intézmény éléről az elmúl év végén távozott nyugdíjazása miatt Dr. Fehér Béla főorvos, aki több mint három évtizeden át irányította az intézményt.

A jelenlegi státusz érdekessége viszont az, hogy a szanatórium – bár egészségügyi intézmény – még mindig a gazdasági tárcához tartozik. A bányaipari dolgozók szakszervezetének elnöke, Rabi Ferenc szerint a korábban megkezdődött tárgyalásokkal viszont azt szeretnék elérni, hogy az intézmény további fenntartója a komlói önkormányzat legyen. A tulajdonlásról szóló egyeztetések ezidáig nem ütköztek különösebb akadályokba.

Amennyiben sikerül a tárca és a baranyai város önkormányzatának a kérdésben egyezségre jutni, a nagy múltú intézmény további fenntartását akár a város is átveheti. Információink szerint az új igazgatói pályázatot csak a döntést követően lehet kiírni, a feladatokat jelenleg a városi kórház volt igazgatója látja el.
A szanatóriumban folytatott gyógyító tevékenységet nem zavarják a háttérben zajló események. A szakszervezet elnöke szerint a létesítmény működtetése – a várható tulajdonváltástól függetlenül – folyamatos, de ez nem is történhet másként. Az elnök hangsúlyozta: az országos feladatokat ellátó intézmény a mai napig évente több mint 1300 nyugdíjas bányászt, illetve aktívan dolgozó munkavállalót lát el. A teljes kihasználtság ellenére is hosszú a bekerülési várólista, a bányászat ugyanis nem az egészséget kímélő tevékenységek sorába tartozik- véli az elnök.

A szakszervezetnek azt sikerült elérnie, hogy idén mintegy negyven millió forinttal több jut működtetésre. Amennyiben a szanatórium bekerül a város egészségügyi ellátó rendszerébe, az önkormányzatnak számolnia kell azzal, hogy a leromlott állagú épület rekonstrukciójára akár több százmillió forintot is rá kell majd költenie. Ezt pályázati forrásokból képzelik el.

A hazai összlakosság arányát tekintve éppen Baranyában él a szilikózisban szenvedők több mint nyolcvan százaléka, hiszen e térségben korábban rendkívüli intenzitású bányászati tevékenység folyt. Ám, ha a betegregisztrációt tovább elemezzük, akkor kiderül, hogy e megyén belül is éppen Komlón él a legtöbb szilikózisos. Számuk meghaladja a másfél ezret, közülük ezer szenved még az úgynevezett krónikus szűkületes tüdőbetegségben (COPD) is.