A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház le szeretné zárni a salgótarjáni baleseti sérültek továbbszállítása ügyében kirobbant vitát - tájékoztatta a kórház főigazgató-főorvosa pénteken az MTI-t.
![]() |
Csiba Gábor közleménye szerint az országos tisztifőorvos közleményére csak annyiban kívánnak reagálni, hogy jelzik: maga a közlemény is arról árulkodik, hogy "úgy tűnik, mégis lehet valami zavar az ellátórendszer beosztásában".
Mint írja, ugyanakkor tény, hogy a regionális tisztiorvos levele alapján Salgótarján a budapesti intézményhez tartozik. Az is tény - folytatja - , hogy a betegek Salgótarjánban megkapták a sürgősségi ellátást, s számukra ezt követően már a "végleges, szükséges szakellátásra kerestek ellátóhelyet, és így kívánták a számukra kijelölt budapesti intézményben elhelyezni a beteget".
Az ellátórendszer beosztásának zavarait példázandó a főigazgató megjegyzi: "ha a legközelebbi arra alkalmas szakintézményben" kell a betegnek az ellátást megadni, akkor is kérdés merül fel. Salgótarján közúton ugyanis 150 kilométerre van Miskolctól, Budapesttől pedig 100 kilométerre. Légvonalban 70 kilométerre Miskolctól, 90 kilométerre pedig Budapesttől - teszi hozzá.
"Ebben az esetben mi dönti el, hogy hova kerüljön a beteg?" - teszi fel a kérdést Csiba Gábor, aki az eset kapcsán közleményében még egyszer "nyomatékosítja", hogy a betegeket a miskolci kórház haladéktalanul átvette, így ők a szükséges ellátást megkapták.
"Az ügy tanulsága változatlanul az, hogy nem jó, nem egyértelmű, és nem kellően kommunikált a területi ellátási kötelezettség, nincs meg a progresszivitás szerinti beosztás, és nem egyértelmű a sürgősségi ellátás fogalma, ténye és helye" - olvasható a távirati irodához eljuttatott, Csiba Gábor főigazgató által jegyzett közleményben, ami azzal a kijelentéssel zárul, hogy a miskolci kórház a továbbiakban a vitát lezártnak tekinti, a vizsgálatok eredményéről pedig - bármi legyen is az - tájékoztatást kívánnak adni.
Az ÁNTSZ-t vezető országos tisztifőorvos, Falus Ferenc csütörtöki közleménye szerint a salgótarjáni betegeket Miskolcon a legilletékesebb helyre szállították: esetükben ugyanis sürgősségi ellátásról volt szó, így nem a területi ellátási kötelezettség volt a meghatározó, hanem a szakmai ügyeleti ellátási rend.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Észak-magyarországi Regionális Intézetének vezetője levelében korábban egyetértéséről biztosította a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházat - erről pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgató-főorvosa értesítette a távirati irodát.
A levélben foglaltakról szólva Csiba Gábor elmondta, az értesítés alapján a miskolci egészségügyi intézmény mindent megtett a betegekért, függetlenül attól, hogy idegsebészet vonatkozásában a miniszteri határozatban Nógrád megye nem tartozik hozzá "ellátási kötelezettségi területként".
A regionális tisztiorvosi szolgálatnál érdeklődésükre megerősítették azt, ami az ÁNTSZ honlapján egyébként is látható: hogy április 1-jétől a Salgótarjánban lévő Szent Lázár Megyei Kórházat a budapesti Országos Idegsebészeti és Tudományos Intézethez szervezték idegsebészeti ellátás szempontjából - jelentette ki.
Az ÁNTSZ országos vezetője, Falus Ferenc a távirati irodához csütörtökön eljuttatott közleményében viszont azt emelte ki, hogy "az eset meghatározó szempontja, hogy sürgősségi ellátásról lévén szó, a területi ellátási kötelezettség nem lehetett volna meghatározó szempont, itt a szakmai ügyeleti ellátási rend az irányadó".
Az országos tisztifőorvos rámutatott: e tekintetben a régión belül egyértelműen a miskolci Megyei Kórház volt az ellátásra kijelölt intézmény, így a betegeket a legilletékesebb helyre szállították. Itt volt kötelező a beteg ellátása, amelyért az ellátást végző intézmény meg is kapja az OEP-finanszírozást.
A területi beosztás szerint illetékes fővárosi Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet (OITI)kedden nem fogadta azokat a balesetben megsérült férfiakat, akiket végül - két fővárosi kórház elutasító válasza után - mentőhelikopter szállított a salgótarjáni kórházból Miskolcra, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházba. A két budapesti férfi a 21-es főúton, a pásztói gyorsítósávon a kedd hajnali órákban szenvedett súlyos, életveszélyes sérülést. A mentőhelikopter kétszer fordult a betegekkel, az első sérültet kedden délután fél három körül hozták meg Miskolcra.
A szakminisztérium az MTI-hez megküldött keddi közleménye szerint "az eddigi ismeretek birtokában a beteg ellátására ott került sor, ahol a sürgősségi ellátórendszer szerint ez indokolt. Nem világos, hogy a salgótarjáni kórházból miért próbáltak budapesti átvevő intézményt találni."
"Sürgősségi esetben nem a területi ellátási kötelezettség számít, hanem az, hogy melyik kórház tart ügyeletet az adott szakmában. Itt kötelező a beteg ellátása, amelyért az OEP-finanszírozást meg is kapja" - fogalmazott a minisztérium.