• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nonstop szívkatéteres ügyelet Miskolcon

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Október 1-jétől indítják a heveny szívinfarktusos betegek nonstop katéteres ellátását.

A feltételek megteremtése révén a régió heveny infarktusos betegségben szenvedő betegei számára októbertől 24 órás ügyeletben biztosítjuk a világon ma legelfogadottabb, szívkoszorúér-festést követő ballon katéteres tágítást és a tágítás eredményének fenntartására szolgáló úgynevezett stent beültetést - tudta meg lapunk dr. Kaló Emiltől, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház I. Belgyógyászat–Kardiológiai osztályvezető főorvosától.


A ’60-as évek végén az úgynevezett coronária őrzők kialakításával az addig hagyományos kórteremben ápolt infarktusos betegek halálozása 40 százalékról 20 százalékra csökkent. A ’80-as években bevezettett vérrögoldó kezelés a halálozást 10 százalékra csökkentette. A következő lépés a ’90-es évek végén a szívsebészeti centrumokban szívsebészeti háttér biztosítása mellett bevezetett ballon katéteres tágítás és stent implantáció volt, mely a halálozást tovább, 5 százalék alá csökkentette.


Borsod megyében, illetve a régióban különböző okok miatt (mint például a szívsebészet hiánya) a szívkatéter-laboratórium kialakítása késett. Kezdetben ugyanis a laboratórium-kialakítás feltételeként szívsebészeti hátteret határoztak meg. A nemzetközi gyakorlat azonban bebizonyította, hogy szívkatéterezést, ballon katéteres tágítást és stent implantációt heveny szívinfarktusban szívsebészeti háttér nélkül is lehet végezni.


– Az eddig végzett több mint 6 ezer katéterezett betegből ez idő alatt egy beteget küldtünk sürgősséggel a debreceni szívsebészeti klinikára, de műtét nélkül még aznap visszakaptuk – tájékoztatott az osztályvezető főorvos és dr. Csiba Gábor, a kórház főigazgató főorvosa. A szívhalálozási statisztikák kapcsán a szakemberek elmondták: a betegek ötven százaléka már a kórházba érkezés előtt meghal. Ennek oka kettős, az egyik a beteg döntése arról, hogy mikor fordul orvoshoz. A másik, hogy az első ellátó orvosnak milyen a felszereltsége és milyen a döntése. Tények bizonyítják, hogy legjobban azon betegek járnak, akik közterületen lesznek rosszul és a mentő EKG készítés után azonnal katéterezést végző centrumba tudja őket vinni.

Az idő ugyanis nagyban befolyásolja a beavatkozás eredményét, minél később fordul a beteg orvoshoz annál rosszabb az esélye. A szakemberek hangsúlyozták: minden 15 percnél tovább tartó szegycsont mögötti elsápadással, halálfélelemmel járó, bal karba sugárzó mellkasi fájdalom esetén a beteg haladéktalanul kérjen segítséget.