Sajnálatosnak tartja a miskolci Diósgyőri Kórház igazgatósága, valamint traumatológiai és kézsebészeti osztálya az operált betegnél bekövetkezett oldaltévesztést.
![]() |
Mint elhangzott, a kórház nem szándékozik kivonni magát a felelősség alól, hogy megpróbálják elvtelen módon megmagyarázni a megmagyarázhatatlant.
Az előzmények kapcsán dr. Rácz Sándor elmondta: a beteget szerdán vették fel az osztályra bizonyos bal oldali térdelváltozással, ám a csütörtöki műtéti beavatkozást – először – a beteg jobb lábán végezték el. Az osztályvezető főorvos azt is hozzátette: a porckopás elég gyakran kétoldali jelenség, s az operáció során a beteg jobb térdében is találtak egy kisebb, de a bal oldalihoz hasonló elváltozást, amit el is távolítottak a műtét során. A beteg műtőből való kivitele után derült ki az oldalcsere ténye, az operáló orvos elnézést kért a betegtől, s ezután vele egyetértésben még azonos érzéstelenítésben megoperálták az eredetileg tervezett bal térdét is.
Dr. Rácz Sándor kijelentette: a beteg számára maradandó vagy káros következménye nincs a történteknek, s azt is hangsúlyozta, hogy a beteget semmilyen felelősség nem terheli például annak kapcsán sem, hogy nem szólt, amiért nem a műteni szándékozott lábát mosták le az operáció előtt. – Az operatőr a felelős, ez nem kérdés – jelentette ki az osztályvezető főorvos.
Dr. Rácz Sándor ugyanakkor azt is hozzátette: 43 éves szakmai múltja során nem találkozott ilyen esettel, ami sajnálatosan az osztály 25 éves fennállása óta felépített jó hírét, presztízsét is rontja. E meglehetősen ritka eset előfordulását a műtétet megelőző több vizsgálat során számos biztosíték is kizárni hivatott. E biztosítékokat a mai naptól egy újabbal egészítette ki az osztály vezető főorvosa: azt rendelte el kötelező érvénnyel, hogy minden egyes esetben, amikor dupla végtagon történik műtét, az operálandó végtagon a műtéti beavatkozás helyét nem letörölhető, alkoholos ironnal, dermográffal jelezni kell. Ennek hiányában a műtét nem kezdhető el.
A kérdés kapcsán, hogy milyen szankció várható a történtek után, dr. Rácz Sándor elmondta: a felelősség megállapítása céljából vizsgáló bizottság alakul a kórházban, s a fegyelmi vizsgálat várhatóan a jövő hét első napjaiban zajlik le. Ennek eredménye tükrében derül majd ki, hogy az operáló orvos tévesztését miként szankcionálják, hogy fogja-e vizsgálni az ügyet az orvosi kamara vagy az ÁNTSZ etikai bizottsága, tanácsa. A műtétet végző orvos munkavégzés alóli felmentése egyelőre nem merült fel, bár ez egyébként is igazgatói hatáskör, s az intézmény vezetője jelenleg szabadságát tölti.