Egyenlőtlen műszakszervezéssel, kisebb osztályokon mátrix-ügyelettel tudja biztosítani az ellátást a dunaújvárosi kórház.
A kezdeti nagy ellenállás dacára végül is zökkenőmentesnek minősíthető az egyenlőtlen műszakszervezésre való átállás, tájékoztatta lapunkat dr. Mészáros Lajos, a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. stratégiai igazgatója. A dolgozók ellenállásának oka az lehetett, hogy aggódtak, kevesebbet fognak keresni, ám a kórház vezetése az ügyeleti díj bérhányadát pótlék formájában visszajuttatta a dolgozóknak, akik így végül a kevesebb munkáért lényegében megkapták korábbi keresetüket.
A július 1-jétől életbe lépő, uniós követelményeknek megfelelő jogszabályok új helyzetet teremtettek, kisebb osztályokon mátrix-ügyeletet szerveztek. Az úgynevezett bentalvós ügyeletet megszüntették a fül-orr-gégészeten, az urológián, szemészeten és idegosztályon. Helyettük a tavaly év végén átadott sürgősségi betegellátó osztály (sbo) fogadja a betegeket, illetve a bent-tartózkodó betegeket a mátrix-ügyelet keretében gyógyítják. Ez a két ügyeleti forma biztosítja az „első" orvosi ellátást, amíg az úgynevezett készenlétes szakorvos be nem érkezik a kórházba. Így a stratégiai igazgató szerint a sürgősségi ellátás nem szenved csorbát egyik osztályon sem. A négy osztályra szervezett mátrix-ügyeletet az érintett részlegek orvosai teljesítik műszakos beosztásban. Az orvosok közül egyikük délutános (aki estig van bent), másikuk éjszakás. Saját orvosaik mellett külsősöket – az sbo-n, traumatológián, a gyerekosztályon, a sebészeten – is alkalmaznak.
Az sbo-n mindig van ügyeletes szülész-nőgyógyász, sebész, belgyógyász, aneszteziológus, és mindenkinek van úgynevezett készenlétes párja.
A július elsejei váltást megelőző rendszerben a túlóravállalás mellett az orvoshiánnyal küszködő dunaújvárosi intézmény is ki tudta alakítani az ügyeleti rendet, ám az új szabályok miatt már csak műszakszervezéssel tudnak eleget tenni az elvárásoknak, tette hozzá a stratégiai igazgató.