A tavalyi esztendőt 115 millió forintos hiánnyal indították, az év végére viszont 50 millió forint többlet maradt a kasszában.
Az egészségügyre jellemző mélypont ellenére pozitív mérleggel zárta a 2007-es esztendőt a nagykanizsai kórház, amely nemrég egy 2001-ben indult per miatt 30 millió forint kártérítést fizetett egy betegének - közölte szerdán a városban az intézmény főigazgatója.
Kovács József szerint az igen nehéz körülmények, a csökkentett ágyszám és a kisebb betegforgalom ellenére sikeres volt a tavalyi esztendő, amelyet 115 millió forintos hiánnyal indítottak, az év végére viszont 50 millió forint többlet maradt a kasszában. A főigazgató kiemelte, hogy a pénzügyi jelentést a könyvvizsgáló, a szakmai jelentést pedig a Kanizsai Dorottya Kórház felügyelő tanácsa is elfogadta, a város közgyűlése pedig vita után szintén jóváhagyólag vette tudomásul a beszámolókat.
A sajtótájékoztatón egy kérdés kapcsán elmondta: 2006-ban 4,4 milliárd forintos volt a teljes bevétele a kórháznak, a 2007-es összeg pedig 4 milliárd 365 millió forint volt. Tavaly 15 százalékkal kevesebb fekvőbeteget láttak el az intézményben, és némileg csökkent a járó betegek mintegy félmilliós száma is.
A város közgyűlése már tárgyalt, de még nem döntött egy új CT berendezés tervezett beszerzéséről is, amelyhez a kórház bérleti konstrukcióban szeretne hozzájutni, ugyanis költségvetési intézményként sem lízinggel, sem hitel felvételével nem tudná beszerezni a mintegy 150 millió forintos eszközt. A súlyponti kórház főigazgatója azzal érvelt, hogy a jelenlegi, nyolc éve üzemelő gépet le kell cserélni, minőségi és szakmai fejlesztést jelentene az új berendezés beszerzése, amelynek működtetését az OEP is finanszírozza.
Az MTI kérdésére Kovács József beszámolt arról a perről, amelynek közelmúltban született jogerős ítélete szerint a nagykanizsai intézménynek 30 millió forintot kellett kifizetnie kártérítésként. Még 2001-ben téves gyógykezelés miatt amputálni kellett egy beteg lábát, aki emiatt perelte be az intézményt. A főigazgató szerint - aki tavaly év elején vette át a kórház irányítását a korábban leváltott igazgató után - egyezséggel valószínűleg kevesebbet kellett volna fizetni, ráadásul az akkori felelősségbiztosítás nem nyújtott fedezetet ekkora, általa sem átlagosnak tekintett kártérítésre.
A nagykanizsai közgyűlésben korábban vita volt arról, hogy csak a fül-orr-gége osztályról tavasszal egyszerre három orvos távozott és így mindössze kettő maradt, amit több képviselő is a kórházi vezetés hibájának tartott. Kovács József a távirati iroda ezzel kapcsolatos érdeklődésére közölte: vezetésének másfél éve alatt összesen 4-5 orvos távozott a kórházból, amit nem tart a saját hibájának, inkább a külföldi munkalehetőségek csábításával, valamint az orvosok közötti egyet nem értéssel lehet indokolni a csökkenő létszámot. Hozzátette, hogy a másfél év alatt 2-3 új doktor érkezett a nagykanizsai kórházba, és további 10-15 orvosnak tudnának most is állást biztosítani.