• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sok nyúl helyett kevés oroszlán a régiós ÁNTSZ-nél

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Baranyából februártól összesen 68 dolgozót bocsátanak el, a kaposvári létszám bővül.

Dr. Brázay László, az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézetének január 1-jével kinevezett, intézetvezető tiszti főorvosa határozottan cáfolta, hogy régiójukban a központi költségvetés elvonása miatt szükségessé vált létszámleépítés a minőségi munkavégzés ellenében történt volna. Hangsúlyozta: a múlt évben két alkalommal kényszerűségből végrehajtott létszámstop illetve létszámleépítés során kínosan ügyeltek a működőképesség fenntartására, azokat a munkaköröket szüntették meg, melyekben nyolc általános iskolai végzettségűek tevékenykedtek. Így, a régióban megszűnt valamennyi egészségőri állás, miközben a megmaradt ügyintézői posztokon középiskolai, a járványügyi és közegészségügyi felügyelők, orvosok körében, valamint az egyéb, felsőfokú végzettséget igénylő szakterületeken diplomások végzik a feladatot.


A dél-dunántúli régióban eddig összesen 91 munkatársat – tizenegyet Tolnából, tizenkettőt Somogyból - bocsátottak el. Tekintettel arra, hogy az igazgatás, az egészségügyi igazgatással egyetemben a kaposvári régióközpontban működik, Baranyából február 1-jével lényegesen több, összesen 68 dolgozót bocsátanak el csoportosan. A kaposvári intézet jelenlegi 15 munkatársa ugyanakkor a napokban 22-re szaporodik, ami nem csak az ügyfélbarát szolgáltatásban, hanem az ellenőrzésben is javulást eredményezhet.


Bár a tervek szerint csak június végére dől el végleg, pontosan mely szakmai területek maradnak az ÁNTSZ-nél, Brázay László szerint céljukat a megmaradt szakember gárdával is tartani tudják, mi több, a kistérségekben és a régióban is minőségi javulásra számítanak. Dobó Istvánnak, Eger vára védőjeként, az utolsó csata előtti mondatát idézve hangsúlyozta: „Nem sok nyúlra, hanem kevés oroszlánra van szükségem."


Ami már biztos: ugyancsak január 1-jétől, a megyénként három taggal működő etikai bizottságok is az ÁNTSZ-nél működnek. Ők vették át a MOK megyei szervezetei etikai bizottságainak eddigi teljes feladatkörét, többek között a bejelentések kivizsgálását és a nyilvántartást. (A Tolna megyei etikai bizottság székhelye Szekszárd; tagjai: dr. Németh Lídia, dr. Glósz Józsefné és Halász Jánosné; a Baranya megyei székhelye Pécs; tagjai dr. Kassay Veronika, dr. Vermes Éva és Kozma Anita; a Somogy megyei székhelye Kaposvár; tagjai: dr. Bálint György, Markos Ágnes és Bajók Sándorné lettek.)
Dr. Brázay László megerősítette: bár szükség volt némi létszámleépítésre a Baranyában idén kialakított regionális laboratóriumban is, ez nem érintette az akkreditációt. Hatósági feladatait akár járvány, vagy egyéb rendkívüli esemény kapcsán a korábbihoz hasonlóan tudja teljesíteni. A korábban Baranyában és Tolnában is működő sugárdecentrum ezen túl - elsősorban a paksi atomerőmű miatt – mostantól csak Tolnában működik, ugyanakkor hat megye sugáregészségügyét szolgálja ki. (Az ország többi régiójában működő sugárdecentrum, központonként csak hármat.) A korábbinál lényegesen kisebb létszámmal működő gazdasági apparátus székhelye Pécs lett.


A sugáregészségügy mellett a kórházak működésének engedélyeztetése, valamint a kórházhigiénés feladatok ellátása maradt még az alapvetően csak másodfokon tevékenykedő régiós központ elsőfokú munkakörében.


A többi feladatot – közegészségügy, járványügy - első fokon, a régió ellenőrzése mellett és a korábbinál jobb színvonalon, a megerősített kistérségekben teljesíti.

A preventív szemlélet és gyakorlat lényeges javulását, az egészségvédelem erősödését reméli Brázay főorvos az összevont egészségfejlesztési osztályok működésétől. Ezek, a területi szűrési koordináció mellett új feladatként követik majd nyomon a nem fertőző betegségek – többek között a tumorok - epidemiológiáját. Ez teszi lehetővé, hogy az adott betegségcsoportokban régiós és kistérségi vonatkozásban egyaránt rögzítsék a morbiditási és mortalitási mutatókat, majd ennek alapján fokozzák a szűrést, primér prevenciót.


Megtudtuk még: a régióban egy tiszti-főgyógyszerész és megyénként egy-egy területi szakreferens működik majd a megyei tiszti-főgyógyszerészekkel azonos feladatkörrel. Az OTH várhatóan egy héten belül vonja vissza a megyei tiszti-főorvosok megbízatását, majd ezt követően ad megbízást a régiós és a szakreferensi feladatokra.


A dél-dunántúli régióban a korábbi 11 ÁNTSZ városi intézet helyett - az alábbiak szerint - 9 kistérségi szerveződés lvégzi a feladatokat:
-a pécsi, a sellyei és a siklósi kistérség székhelye Pécs
-a Komló-pécsváradi-sásdi kistérségé Komló
-a mohácsié Mohács
-a barcsié Barcs,
-a kaposvárié Kaposvár
-a marcali-fonyódi-lengyeltóti, csurgói és nagyatádi kistérségé Marcali
-a siófoki-balatonföldvárié Siófok
-a szekszárdi, paksi, bonyhádié Szekszárd
-a dombóvárié Dombóvár lett.

A regionális intézet vezetőonek névsora