• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sportorvosi szakrendelés indult Óbudán

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Sportorvosi szakrendelés indult Óbudán a Vörösvári úti Rendelőintézetben.

Minden versenyző számára előírás az, hogy érvényes sportorvosi engedéllyel rendelkezzen. 18 év felett évente, 18 év alatt félévente kötelező a vizsgálaton való megjelenés. Természetesen a rendelőben más és más vizsgálatok elvégzésére kerül sor egy kézilabdázó, vagy épp egy úszó esetében. Amit viszont mindegyiküknek ki kell tölteni, azaz anamnézis kérdőív.

Hogy a sportorvosnak a versenyek előtt mire kell figyelnie?- erről beszélgettünk Dr. Sipos Andrea sportszakorvossal, aki maga is sportol, sokszoros korosztályos triatlon bajnok és nemzetközi sífutó versenyeken is debütált már.

Ez a dokumentum mire terjed ki, mit kell kiszűrni?
- Az anamnézis felvétele során fény derül az esetleges örökletes betegségekre, illetve az ezekre, való hajlamra. Gyanús lehet, ha egy gyereknek nagyon sok csonttörése volt már, ki kell vizsgálnunk, hogy nincs-e esetleg kalcium anyagcsere zavara. Javaslatot tehetünk valamilyen életmódbeli vagy táplálkozási változtatásra.

Az EKG elvégzése mikor szükséges?
- EKG-t minden egyes vizsgálat alkalmával készítünk, figyeljük, hogy nincs-e valamilyen ingerképzési vagy vezetési hiba, ritmuszavar vagy a szívizom oxigénhiányára utaló jel. Ez az egyik legfontosabb vizsgálat a hirtelen szívhalál kivédésében.

A gyermekkorú sportolók esetében milyen egyéb teendői vannak a sportorvosnak?
-A gyermekeknél figyelemmel kísérjük a növekedés ütemét, azt hogy a testsúly, testmagasság megfelel-e az adott életkornak. Persze vannak a társaiknál gyorsabban, illetve lassabban fejlődő gyermekek és erről tájékoztatjuk a szülőket, edzőket. Nagyon fontos a sportágválasztás a kicsiknél. Mielőtt még túl sok időt és energiát fektetne valamibe, el kell magyarázni, hogy miért nem szerencsés pl. gerincferdüléssel teniszezni. Azt is sokan nagyon nehezen tudják elfogadni, hogy bizonyos dioptriájú rövidlátás felett már nem engedélyezhető küzdősport, ill. labdajáték.

Mi a teendő akkor, ha betegséget fedezett fel az orvos?
- A kisebb betegségeket (pl. meghűlés, izomhúzódás stb.) magunk kezeljük, míg a komolyabb szervi elváltozásokkal specialistákhoz utaljuk a sportolót. A krónikus betegségeket (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség) vizsgálatainkkal kiszűrjük, szakorvossal beállíttatjuk a terápiát, majd a gondozást a háziorvos fogja végezni. Sok fiatalnál ki sem derülne pl. a hipertónia, ha nem sportolna. Mivel panaszt viszonylag ritkán okoz, nem fordul orvoshoz és mire kiderül a probléma, már esetleg súlyos szövődmények alakulnak ki. A felvilágosító munka is fontos feladatunk, elmagyarázni, hogy miért kell akkor is kezelni, ha panaszt nem okoz. Ezt nehezen szokták elfogadni, és ilyenkor jó eszköz kezünkben a versenyzési engedély megvonása, hogy megelőzzünk egy esetleges agyvérzést, szívinfarktust.

Hogyan tudja kontrollálni a versenyzők edzettségi állapotát, megóvását a túledzettségtől?
- Itt a sportorvosi rendelőben elég korlátozottak erre a lehetőségek, igazából ehhez terhelés-diagnosztikát kellene végeznünk. Léteznek azonban túlterhelésre utaló jelek, amit pl. a pulzusszámból és a vizeletvizsgálatból is láthatunk. A sportoló alapos kikérdezése ezen a téren is sokat segíthet.

Hogyan történik a vizsgálatra való jelentkezés?
-A Vörösvári úti szakrendelőben előjegyzést lehet kérni a betegirányítóknál. Kb. 3-4 hetes átfutási idő van, ennyivel a versenyengedélyek lejárta előtt célszerű bejelentkezni. Délelőtt és délután is vannak rendelések, tehát nem muszáj az iskolából, munkahelyről hiányozni.

Milyen klubok keresték fel eddig a III. kerületből?
-A teljesség igénye nélkül próbálom felsorolni: az ÓKSI kézilabdázói, a TUE labdarúgói, a Kaszások kosarasai, a Gázművek focistái és még sokan mások. Szerencsére ez egy sportos kerület!

Áruljon el néhány praktikát, hogyan tudja megőrizni karcsúságát, fittségét?
- Rendszeres testmozgással és (viszonylag) egészséges étkezéssel. A napi mozgás-adagomat legalább heti ötször "beveszem", mint egy gyógyszert, anélkül ki sem bírnám. A táplálkozásban is próbálok következetes lenni, de sajnos ez nem mindig sikerül.