250 milliós műszerbeszerzési szerződést írtak alá a sürgősségi betegellátó pályázathoz kapcsolódóan.
A Dél-Dunántúl egyik meghatározó intézményének számító Kaposi Mór Oktató Kórház a 512 millió forintos, 2011 végén befejeződő sürgősségi fejlesztésnek köszönhetően a régió 400 ezer lakosa számára folyamatos, 24 órás sürgősségi ellátás lesz elérhető, az eddigieknél is gyorsabb diagnosztizálási lehetőséget és hatékonyabb terápiát biztosítva.
A Kaposi Mór Oktató Kórház sürgősségi betegfogadó helyének kialakítására először 1998-ban készültek tervek. Az SO1 szintű sürgősségi betegellátó osztályt 2005 májusában fogadta be az egészségbiztosító, nyolc aktív ággyal.
A keddi ünnepélyes szerződéskötéssel a legmodernebb sürgősségi ellátásban használatos korszerű műszerek, gépek és berendezések beszerzése valósult meg. Az eszközök többsége rövid időn belül használatba vehető, így a három éven át tartó fejlesztés nemcsak a pályázat befejezésével, hanem a szállítást követően azonnal hozzájárul a betegellátás színvonalának emelkedéséhez.
A beruházás összesen 250.614.583 Ft értékben invazív terápiás és betegmegfigyelő eszközök, kórházi bútorok, terápiás és képalkotó eszközök beszerzését jelenti.
A projekt keretében a jelenleg 800 négyzetméteren működő sürgősségi betegellátó osztály 46 négyzetméterrel bővül, és 363 négyzetméteres területen helikopter leszállópályát is kialakítanak, összesen 171 millió Ft költséggel.
Az ünnepélyes szerződéskötés során Gelencsér Attila, a tulajdonos Somogy Megye Közgyűlésének elnöke és prof. dr. Repa Imre, a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója írta alá a szerződéseket az EEG és EKG diagnosztikai berendezések tekintetében Horváth Péterrel, a szállító AMIK Kft. ügyvezető igazgatójával, az altató- és lélegeztetőgépek, valamint defibrillátorok tekintetében Bárdi Jánossal, a Dutchmed Kft. igazgató-helyettesével, sürgősségi kocsik, paravánok, betegőrző monitorok és hipotermiás egységek tekintetében Csuka Domokossal, a Medexpert Kft. ügyvezető igazgatójával, valamint a DSA-modullal ellátott mobil röntgenberendezés tekintetében László Imrével, a Siemens Zrt. értékesítési vezetőjével.
Gelencsér Attila, a tulajdonos megyei közgyűlés elnöke a szerződéskötés kapcsán elmondta, hogy a Somogy megyei önkormányzat egyik legfontosabb intézménye a Kaposi Mór Oktató Kórház, amelyet annak ellenére rendszeresen támogattak, hogy a megyei önkormányzat az elmúlt négy évben 13 milliárd forintos elvonással szembesült. A kórház működtetése az országos finanszírozási problémák miatt folyamatos nehézségekbe ütközik, de a menedzsment folyamatosan előre lép a fejlesztések területén, amire az ünnepelt beruházás is kiváló példa.
„A kaposvári megyei kórház ma is a megye, a régió, és talán az ország egyik meghatározó egészségügyi intézménye. E fejlesztéssel a meghatározó szerep is tovább erősödik, és az országban szinte egyedülálló módon 24 órás, folyamatos ellátást nyújtó centrum valódi sok szakmás, egy épületbe telepített sürgősségi diagnosztikai és ellátóhellyé válik, ráadásul a pályázatnak köszönhetően 10 fő létszámbővítésre is sor kerül" – jegyezte meg Gelencsér Attila.
Repa Imre professzor, az intézmény főigazgatója arról tájékoztatott, hogy e fejlesztés a kórház 2004 óta kialakított stratégiájának része, mely a sürgősségi, onkológiai, kardiovaszkuláris, cerebrovaszkuláris és gyerekellátás fejlesztésére koncentrál. Ennek hangsúlyos eleme a teljes körű, 24 órás sürgősségi ellátást, amelyet Magyarországon az elsők között, a régióban pedig elsőként valósított meg az intézmény.
„Mi komolyan vesszük a súlyponti kórházi szerepet, ezért küldetésünknek tartjuk a XXI. századi sürgősségi betegellátóhely kialakítását" – jelezte a professzor. – „Adná a jóisten, hogy az országban sok ilyen legyen. Akkor nem kellene felesleges köröket futni, különböző konfliktusokban részt venni, mert logikus, hogy egy országban 24 ilyen sürgősségi ellátóhelynek kell léteznie, és fenntartható, finanszírozható egészségügyi ellátás jöhetne létre."
Akarunk-e rendes egészségügyet csinálni? – tette fel a kérdést a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója – Mindenki rendes egészségügyet akar építeni, de most történelmi szituációban vagyunk. A koncentrált hatalom adott, a kormányzattól mindenki nagyon sokat vár. Bízom abban, hogy elkészülnek azok a programok, koncepció és finanszírozás, amelyek a méltán világhírű magyar egészségügyet és gyógyászati ellátást tudják szolgálni – fogalmazott Repa Imre.