A településen lakó 13-14 éves leányok ingyenesen, a 15-18 évesek kedvezményesen juthatnak méhnyakrák elleni védőoltáshoz.
Idén márciustól Szentendre ingyenesen biztosítja a méhnyakrák elleni védőoltást 13-14 éves fiatal leány lakóinak, illetve kedvezményes oltási lehetőséget kínál minden ott lakó 15-18 éves lánynak. A méhnyakrák prevenciós programról március 8-án, a Polgármesteri Hivatal Dísztermében tartanak információs fórumot a szülőknek és az érdeklődőknek.
Minden héten 10 magyar nő életét veszti egy olyan gyilkos kórban, a méhnyakrákban, amely védőoltással és rendszeres szűréssel biztonságosan megelőzhető. Ezt felismerve egyre több falu és város vezetése dönt úgy, hogy felveszi a harcot a betegséggel és saját finanszírozású oltási programot indít. Szentendre 2010 elején csatlakozott a méhnyakrák prevenciós munkához. Az önkormányzat és a képviselő testület tavalyi döntése alapján a város teljes egészében átvállalja a három adagból álló méhnyakrák elleni oltási sor költségét az 1996. 01. 01. és 1997. 12. 31. között született, állandó szentendrei lakcímmel rendelkező kislányoknak. Ezen túl még felzárkóztató programot is indítanak a 15-18 év közötti fiatal tinilányok számára, akik kedvezményesen igényelhetik a védőoltásokat. A programra minden érintett kislány a saját gyermekorvosánál jelentkezhet. A kezdeményezésről március 8-án, este öt órától egy információs fórum keretében tájékoztatják a szülőket, amelyen dr. Dietz Ferenc polgármester és Dala Nagy Katalin oktatási referens mellett részt vesz dr. Stummer János szülész-nőgyógyász is.
A méhnyakrák a 45 év alatti nők körében a második leggyakoribb daganatos megbetegedés világszerte. A betegséget a humán papillomavírus (HPV) magas kockázatú (vagy más néven rákkeltő) típusai okozzák, a 16-os és 18-as HPV felelős a méhnyakrákos elváltozások 70%-ért. Szerencsére ma már Magyarországon is kereskedelmi forgalomban van az a védőoltás, amely hosszú távú védelmet biztosít ezen két, magas rizikójú vírus ellen.
A méhnyakrák veszélye minden nőt érinthet. A kutatások szerint az aktív szexuális életet élő nők 80%-a megfertőződik HPV-vel valamikor az élete során. A méhnyakrák kialakulása 10-20 évig is eltarthat, sokáig tünetmentes, és olykor még nőgyógyászati méhnyakszűrő vizsgálattal sem ismerik fel. Sajnos, ha már megjelennek a tünetek, olyan előrehaladott a méhnyakrák, hogy a kezelése nem mindig sikeres. Éppen emiatt fontos, hogy a nők évente járjanak nőgyógyászati szűrésre, illetve a védőoltás alkalmazásával csökkentsék az esélyét egy esetleges HPV fertőzés és a következményes méhnyakrák kialakulásának.
A szakemberek szerint nagyon fontos, hogy a leányok fiatal nemzedéke már a szexuális élet megkezdése előtt védetté váljon a méhnyakrákot okozó HPV ellen. Emiatt döntött úgy Szentendre, hogy térítésmentesen biztosítja az oltás lehetőségét. Ezzel kapcsolatban dr. Dietz Ferenc polgármester elmondta: „Elszomorító, hogy még ma is több százan halnak meg egy olyan kórban, ami megelőzhető lett volna! Mi mindenképpen szeretnénk elkerülni azt, hogy Szentendrén, itt a lakóhelyünkön a jövőben hasonló tragédiák történjenek, úgy érezzük, hogy meg kell védenünk az elkövetkező évtizedek családanyáit, feleségeit. Nőbarát városként egyértelmű volt, hogy mi is elindítjuk saját méhnyakrák-prevenciós programunkat, amelyben ingyenes és kedvezményes oltási lehetőséget kínálunk az itt lakóknak. Bízom benne, hogy a szentendrei lakosok felismerik ennek az ügynek a fontosságát és minden érintett kivétel nélkül részt vesz a programban."