• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új gépek Nyíregyházán

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Új altató-és lélegeztető gépeket kap a Jósa András kórház.

A szakminisztérium döntése alapján az ország kórházaiban lecserélik és felújítják az elavult aneszteziológiai és intenzív terápiás gépparkot. 7 milliárd forintot különítettek el erre a célra, amelyet a kórház és a betegforgalom nagyságától függően osztanak szét az intézmények között. A támogatás módja, hogy egy tartós, hosszú lejáratú bérleti konstrukció formájában a lélegeztető és altató gépeket használatra helyezik ki az intézményekhez az amortizációs futamidő végéig.

-Ebből a hét milliárd forintból milyen mértékben részesedik a Jósa András Kórház?

-A hét milliárd forint a bérleti díj nettó összege. Ha azonban a gépműszerek jelenlegi forgalmi értékét vesszük alapul, akkor az megközelítően 400 millió forint, bár ezt nehéz így forintosítani, hiszen tartós használatra kapjuk a gépeket. Úgy is fogalmazhatunk, hogy csaknem fél milliárd forint értékű beruházást tudunk megvalósítani anélkül, hogy pénzünkbe kerülne, hiszen a készülékeket térítésmentesen telepítik, és a karbantartási díjat is a szakminisztérium vállalja.

-Milyen állapotú a jelenlegi géppark, illetve mely osztályokra kerülnek a berendezések?

-Altató gépeink száma megfelelő, életkoruk azonban nagyon különböző, vannak közöttük egészen régiek, melyek az amortizációs időn már túljutottak. Most 12 altatógépet, és 11 lélegeztetőgépet kapunk, emellett érkezik négy nagy tudású monitor a hozzá tartozó központtal. Így magasabb színvonalúvá válhat a betegmegfigyelés, illetve lecseréhetjük azokat a régi készülékeinket, amelyek jelenleg ugyan még üzembiztosak, de már nem rendelkeznek azokkal a funkciókkal, melyeket a mai egészségügyi technológiai előírások megkövetelnek. Az altató gépek egyébként a központi és nőgyógyászati műtőbe kerülnek, a lélegeztető gépeket pedig elosztjuk az intenzív osztályok között. Emellett az akut traumatológiai baleseti sebészeti műtő felszerelése kapcsán is hozzájutunk hasonló berendezésekhez.

- Óriási beruházás ez, ezért ilyen mértékű cserére nem lett volna lehetőségünk, talán kevesebb, mint a felét tudtuk volna saját erőből kiállítani. Amikor egyébként még nem tudtunk a kiírásról, mi is bérleti konstrukcióban gondolkodtunk, mert ez lehetőséget teremt arra, hogy egyszeri nagy összegű befektetés nélkül működőképes gépparkot kapjunk.

-A múlt hónapban írták alá a szerződést, mikor érkeznek meg a gépek?

-A géptelepítés a mi kórházunkban kezdődik, ami azt jelenti, hogy a napokban hozzák az első gépeket, az utolsó szállítmány pedig március végére érkezik meg. Úgy gondolom, ezeknek a készülékeknek köszönhetően a kórház ez évben a legjobb eszközellátottsággal fog rendelkezni a megyében.