• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Újragondolt betegutak, áthidaló nappali kórház

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Rugalmasabb területi ellátási rend rövidítheti le a betegutakat Somogyban.

A marcali kórház
Különösen a siófoki kórház esetében okoz fejtőrést az új rendszerű betegellátás, miután Marcali térségére a továbbiakban nem terjed ki az ellátási kötelezettségük. Ez, 20 ezer lakos ellátásból történő kiesését jelenti, hiszen korábban a Balaton déli partján egészen Balatonszentgyörgyig hozzájuk tartozott mintegy 100 ezer lakos ideggyógyászati, szemészeti és fül-orr-gégészeti szakellátása, ami most a Kaposi Mór Oktató Kórház feladata lett.

Ennek éppen a fordítottja tapasztalható a krónikus ellátásban, ahol a változásokig 23 ágyon csak a siófoki lakosokat kellett ellátniuk, mert a térség betegeit a marcali, korábban pedig a lengyeltóti intézet fogadta. Napjainkban ugyanezen a 23 ágyon immár 81 ezer lakosra kell biztosítani a krónikus ellátást, miközben a korábban ugyancsak Marcaliban ellátott ápolási teendőket immár a kaposvári kórház ápolási osztályán végzik. Dr. Varga Ferenc főigazgató szerint a korábbi rendszerben marcali közelsége és a két Balaton-parti kórház jó együttműködése előnyösebb helyzetet teremtett a betegeknek, s bizonyos mértékig a kaposvári kórházat is tehermentesítette.

Meglepőnek tartja ugyanakkor, hogy egyes településekhez is külön ellátási helyet rendeltek. Az alkohológiai-, drog-, addiktológiai ellátás fekvőbeteg-hátterét például akár Balatonlelle vagy Siófok vonatkozásában is a veszprémi kórház nyújtja, ami ez esetben a betegút jelentős meghosszabbodását eredményezi, hiszen az érintett lellei betegeknek meg kell kerülniük a Balatont.

A beutalási rend szerint ugyanakkor nem mehetnek már a siófoki kórházba azok az enyingi térségben élő, balatonaligai és balatonvilágosi betegek, akik eddig külön szerződés alapján ezt az intézetet választották. Jelenleg csak akkor kaphatnak térítés nélküli ellátást, ha a háziorvos a siófoki kórházba utalja őket. Ennek hiányában részleges térítési díjat kell fizettetniük, hiába van lakhelyük Székesfehérvártól és Veszprémtől is távolabb.

Kiderült az is: amennyiben a felvevő terület szűkülése ágyszám csökkenéssel is együtt jár, csak a maximumot meghaladó ágykihasználással lehet ellátni a betegeket. Siófokon, 23 ágy leadásával, az ideggyógyászati osztály vesztesége tűnik a legnagyobbnak. A negyvenből megmaradt 17 ágyon, 100 százalékot meghaladó kihasználtsággal kell ellátniuk az ideggyógyászati eseteket, hiszen az egy ágyra jutó betegek tekintetében a kaposvári kórháznak sem jobb a helyzete, így oda sem küldhetik őket tovább.

A megye legnagyobb súlyponti kórházából, a Kaposi Mór Oktató Kórházból eddig és ezen túl is csak a szívsebészeti ellátásért kell Pécsre küldeni a betegeket – tájékoztatott Móizs Marianna, strukturális és fejlesztési főigazgató helyettes.

A kórházi ágyszám itt mindössze 12-vel csökkent, ugyanakkor nőtt az ellátási terület. Az aktív ágyszámcsökkenés Mosdóson a tüdőgyógyászati ellátást érintette a legerőteljesebben, a főigazgató helyettes azonban azt ígéri: a nehézségek ellenére is megoldják a területi ellátási kötelezettség alá tartozó betegek ellátását.

A régióban Kaposváron van a legtöbb, 358 rehabilitációs célú ágy, melyeknek kihasználtságát a megfelelő számú beteg mellett főként a – pszichiátriai, mozgásszervi és kardiológiai - rehabilitációra szakosodott orvosok biztosíthatják. S, bár addiktológiai fekvőbeteg-ellátás nem szerepel a tervekben, az intézet hozzájárul a drogambulancia létrehozásához is.

Móizs Marianna főként a sürgősségi és intenzív ellátás területén rájuk háruló felelősségteljes munka ellátásának szükségességét hangsúlyozta hozzátéve: a feladatok maradéktalan ellátásához adottak a minimálfeltételek.

Finanszírozásban a működés biztonsága

A nagyatádi kórházban megszűnt gyermekgyógyászati osztály feladatainak átadása érdekében egyelőre egyik somogyi kórházzal sem kötött szerződést dr. Bóta László főigazgató. Mint mondta: bár a legközelebbi kijelölt fogadóhely a súlyponti Kaposi Mór Oktató Kórház lenne, 42 kilométeres körzeten belül joguk van bármely másik, a feladat ellátására alkalmas intézménybe tovább küldeni a kis betegeket. Erre azonban - szerinte – nem valószínű, hogy sor kerül.

A környéken élők gondjain enyhítendő, Bóta László egy szakképzett nővér jelenlétében intravénás kezelés és infúzió beadására is alkalmas nappali kórház megszervezését tervezi. A teljes munkaidőben a betegek rendelkezésére álló gyermekszakrendeléssel egyetemben ez az átmeneti ellátási forma tenné lehetővéi, hogy csak a valóban több napos osztályos kezelést igénylő gyermekeket kelljen tovább küldeni.

Továbbra is a régi beutalási rend szerint fogadják a Nagyatádtól mintegy 60 kilométer távolságra fekvő Mosdóson a tüdőgyógyászati és allergológiai ellátást igénylő eseteket, míg a gyermeksebészeti és ortopédiai műtéteket ezen túl is a 86 kilométer távolságban elérhető Pécsett végzik.

Az olyan, kisebb fül-orr-gégészeti beavatkozásokat, mint a fül felszúrása, a járóbeteg szakrendelésen vagy akár a háziorvosnál is elvégezhetik, ám az osztályos háttért igénylő nagyobb műtéteket, a nagyatádi fül-orr-gégészet teljes megszűnése miatt már csak Kaposváron és Pécsett csinálják meg.

Részben területet vesztett a nagyatádi kórház a neurológia, az ideggyógyászat és a pszichiátria területéről azzal, hogy a marcali kistérség betegeit ezentúl Kaposváron látják el. Visszakapták ugyanakkor a korábban átmenetileg Szigetváron ellátott homokszentgyörgyi betegeiket.

Bóta László szerint, amennyiben Kaposvár kezdeményezi, az említett szakterületekről részben, vagy teljes egészében képesek lennének visszafogadni az átirányított betegeket.

Bár a 86 ezer lakos ellátását végző kórház egyelőre biztos felvevő területtel rendelkezik és az ennek megfelelő finanszírozással rentábilisnak is mondható, hosszú távon mégis csak akkor képes fönnmaradni, ha a továbbiakban az infláció értékét meghaladó mértékben emelkedik a finanszírozási összege – hangsúlyozta a főigazgató.

Mindössze a siófoki járás krónikus fekvőbetegeinek elvesztése jelent változást a marcali kórház területi ellátási kötelezettségében, hiszen néhány aktív ágy megszűnésén túl az intézet valamennyi osztálya megmaradt és a rendelési órákból sem vettek el – tájékoztatott dr. Káplár Lajos megbízott főigazgató, aki ugyancsak a finanszírozás rendezésétől reméli a fennmaradás zálogául szolgáló, hosszú távú gazdasági konszolidációt.