• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Üres rendelők, öregedő doktorok, gyesen lévő utánpótlás

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Somogyban évek óta 3-és 8 között ingadozik a hosszabb- rövidebb ideig állandó háziorvos nélkül maradt praxisok száma.

Nem az elvándorlás, sokkal inkább az elöregedés okozhat pótolhatatlan hiányt a somogyi alapellátásban. Jelenleg nyolc településnek nincs, vagy nincs elég háziorvosa, de 10 év múlva a működő 277 háziorvos közül, már megközelítőleg kétszázban merülhet fel a kérdés: nyugdíjasként, a továbbiakban is vállalja-e a betegellátást. Utánpótlás ugyanis nincs, hiszen a 36 éven aluli háziorvosok száma mindössze 13; a 37 és 46 év közöttieké pedig 64.


Tekintettel arra, hogy a 36 év alatti korosztályban praktizáló 13 háziorvos közül 8 nő és mindössze 5 a férfi, számolni kell a szülőképes korosztályhoz tartozók gyermekvállalásával, hosszabb távolmaradásával is.


A praxisok adás-vételével kapcsolatos jogi, pénzügyi és egyéb procedúrák már eddig is megnehezítették egy-egy háziorvosi körzet további működtetését, ezért félő, hogy egy tömeges nyugdíjba vonulásnál a megye jelentős részén akár meg is bénulhat az alapellátás.


Nem megnyugtató ugyanakkor az esetlegesen gyesen lévő doktornők helyettesítése sem. A tulajdon, az ellátási kötelezettség, működtetés szétválása konfliktusforrást, további rendezetlenséget idézhet elő.

 
Ráfizetéses rendezetlenség
Kaposváron, a Pécsi utcai házi-gyermekorvosi körzetben például már 2004 óta az ellátási kötelezettséggel felruházott városi önkormányzat óvodai gondnoksága működteti a praxist, miközben 2006 szeptemberéig a tulajdonos, gyesen lévő, három gyermekes doktornő kapta kézhez a helyettesítő orvosok bérezéséhez szükséges finanszírozást a MEP-től. Végül, bírósági eljárás döntött a gondnokság által korábban kirendelt, mára azonban már önként tevékenykedő, 3 helyettesítő orvos juttatásáról.

A doktorok folyamatosan, két heti váltásban, három védőnővel látják el a gyermekeket, ami – a működtető gondnokság vezetője, Kacsar József szerint – szakmailag ugyan rendben lévő, de hosszabb távon korántsem megnyugtató. A gyes miatt akadályoztatott tulajdonos jövőbeni terveiről ugyanakkor semmit sem tudnak. Lévén, hogy három, 18 éven aluli gyermek édesanyja, még az is elképzelhető, hogy főállású anyaként neveli tovább a gyermekeit, ami – újabb akadályoztatás miatt – a továbbiakban is lehetetlenné teszi egy állandó háziorvos alkalmazását.

Amennyiben a tulajdonos doktornő a későbbiekben mégsem lesz akadályoztatott, úgy az év végére lejár a praxisjoga. Ezt követően vagy elidegeníti, vagy hat hónap elteltével visszaszáll a jog az önkormányzatra. Amíg azonban nem dől el a praxis sorsa, a fenntartó fizet, mint a güzü… Tartós helyettesítés esetén ugyanis az OEP az alapdíj és a teljesítmény-díj 20 százalékát is visszavonja.

Somogyban egyébként évek óta 3-és 8 között ingadozik a hosszabb- rövidebb ideig állandó háziorvos nélkül maradt praxisok száma. Vannak notórius orvosfalók, átmeneti hiánnyal küszködők és olyanok is, ahova már évek óta nem kapnak állandó háziorvost. Ilyen az említett kaposvári és egy barcsi házi-gyermekorvosi praxis. Utóbbi betegeit immár hat éve helyettesítő orvossal látják el.  Mindössze három felnőtt háziorvos - egy jutai, egy sávolyi és egy tabi - döntött úgy, hogy a megyehatáron túl, de hazánkban keresi további boldogulását. Lakócsa és Babócsa egyik felnőtt háziorvosa ugyanakkor megyén belül váltott praxist.
Vajon milyen megfontolásból válnak meg korábbi körzetüktől?


Kis háziorvosi birodalom
Péter István
, Babócsa polgármestere szerint kényelmi megfontolások vezérelték egyik körzetük háziorvosát, amikor egy másik somogyi településére cserélte fel korábbi praxisát. Mint mondta: a doktornő négy-öt településen létesített saját házat, s mellette már patikát is működtet. A kis háziorvosi birodalom építgetésén fáradozó doktornő azonban nem csak a praxist hagyta üresen maga után, hanem magával vitte az érintett babócsai háziorvosi körzethez tartozó egyik település, Bolhó mintegy 750 kártyáját, ami egyelőre lehetetlenné teszi, hogy a korábbihoz hasonlóan, még egy állandó háziorvost alkalmazzon az önkormányzat.

Most tehát üresen áll a rendelő, a szolgálati lakás. A polgármester azonban reménykedik. Úgy értesült: kissé túlvállalta magát a volt háziorvosuk, ezért lehet, hogy előbb-utóbb, lemond a bolhói kártyákról, s akkor ismét lesz annyi ellátandó beteg, hogy meghirdethetik a praxist. Erre készülvén azt ígéri: egy pályázat és saját erő segítségével több millió forint beruházással, a XXI. század elvárásainak is megfelelően újíttatja fel a rendelőt és a szolgálati lakást. A település egészségügyi ellátásáért felelősséget érző polgármester nem árulta el mennyivel támogatják a praxisok működését, mindössze annyit mondott: a Babócsán praktizáló orvosok eddig még mindig megtalálták a számításukat.


Rangját vesztett egészségügy
Nem úgy Pusztakovácsiban, ahol a szomszédos, ugyancsak állandó háziorvos--hiánnyal küszködő Somogyfajsz körjegyzője, Pál Tibor szerint, az egészségügyi ellátást alacsonyabb rangú feladatnak tartják, mint a közoktatást. Ezért vetették el azt a társulási ötletet, melynek nyomán Pusztakovácsi az egészségügyi ellátás, Somogyfajsz pedig a közoktatás központjaként működött volna.

 
A Kürtöspuszta és Libickozma lakosságával egy háziorvosi körzetet alkotó Somogyfajsz alig valamivel több, mint 700 lakosával ezek után nem is remélheti hogy akad olyan orvos, aki hosszú távon vállalná egy fél körzetnyi beteg ellátását. Megoldásként Somogyvárról, a nyugdíjas dr. Gyenis István, részmunkaidőben, heti két alkalommal jár ki, s fogadja a betegeket, míg Pusztakovácsiban helyettesítéssel oldják meg a praxis működtetését. A legközelebbi egészségügyi intézmény, a marcali kórház ugyanis 20 kilométerre fekszik a településektől.


Az egészségügyi ellátást ellehetetlenítő, tartós forráshiány vezette társuláshoz a felsőmocsoládi önkormányzatot is, mely miután megszüntette saját védőnői és háziorvosi szolgálatát, a 4-5 kilométerre fekvő Mernye és Gamás egészségügyi szolgálatához csatlakozott.  A társulást azonban kevesen vállalják. Mint mondják: a félpénz is jobb a semminél. A rapszodikusan és tartósan orvoshiánnyal küszködő Csököly, valamint Lábod és Balatonboglár egyik körzetébe az Országos Alapellátási Intézet (OALI) biztosított háziorvost, s finanszírozza az ellátást.