Az újjászületett Kaposi Mór Oktató Kórház műtéti tömbjének keleti szárnyát adták át tegnap a somogyi megyeszékhelyen.
![]() |
Az egészségügy rendszerváltás előtti szerkezetéhez hasonlította Rácz Jenő a felújításra szoruló műtéti tömböt, amely – szerinte - kívülről úgy nézett ki, mint egy kórház, miközben csak a ragtapasz tartotta össze… Többek között ezért is volt szükség a két ütemben megvalósult, összesen 6,1 milliárd forint értékű rekonstrukcióra.
Nem csak jó megyei, regionális, hanem nemzetközi szinten is jónak ítélt kórházzá szeretné fejleszteni a kaposvári intézetet dr.Gyenesei István, a megyei közgyűlés elnöke, aki azt is elmondta: bízik abban, hogy a somogyi betegek
érdekében, további kormányzati és megyei összefogással a rekonstrukció harmadik üteme, majd a tömbkórház is megvalósulhat.
Dr. Repa Imre köszönetet mondott mindazoknak, akik konszenzussal, 1999-től kezdődően, tevőlegesen is hozzájárultak a műtéti tömb rekonstrukciójához, s azoknak, akik részt vettek a hétköznapi munkában, illetve türelemmel viselték a kellemetlenségeket. Elmondta: közbeszerzéssel elnyert pályázat révén a konzorciumban részt vevő Seffer-Renner Magánklinika is részt vállalt a rekonstrukcióban.
Tekintettel arra, hogy eddig a műtéti tömb kétharmada újult meg, míg a legnagyobb igénybevételnek kitett középső rész rekonstrukciójához nem sikerült központi forrást elnyerni, az épületrész felújítását a Nemzeti Fejlesztési Tervben szereplő, tömbkórház kialakítása során tudják csak elvégezni. A rekonstrukcióhoz szükséges 2,2 millárd forint jelentős része ugyancsak a gép-műszer beszerzést szolgálja majd. Ügyelni kell azonban arra, hogy a tervezett tömbkórház létesítésénél már ne legyen késedelmes az átadás, mert az unió nem finanszírozza a költségeket – hangsúlyozta a főigazgató.
A komplexum megvalósításával végleg felszámolható a 44 épületből álló, rendkívül gazdaságtalan pavilon rendszer, s mindössze hat egységben folyik majd a gyógyító munka. A jövőre vonatkozóan kiemelte: bízik az egészségügy paradigmaváltásában, racionális átalakításában. Szerinte végig kell gondolni az egészségügy mai rendszerét, mert nem biztos, hogy szükség van 164 kórházra. Ugyanakkor leállni sem szabad, s már most tervezni kell a 10 év múlva esedékes újabb rekonstrukciót, hiszen csak így tarthatunk lépést az egészségügy diktálta hatalmas ütemű fejlődéssel – mondta a főigazgató.
Dr. Lamperth Mónika a Köz Szolgálatáért Érdemjel arany fokozatával tüntette ki dr. Rákász Istvánt, a kórház beruházási és fejlesztési főigazgató helyettesét, valamint Rózsa Tibor gazdasági igazgatót. A Köz Szolgálatáért Érdemjel ezüst fokozatát Koppány Tamásnak, az informatikai és kontrolling osztály vezetőjének adományozta.
Dr. Kolber István Elismerő Oklevéllel jutalmazta Várkonyi Csabáné irodavezetőt, beruházás-szervezési társulásvezetőt és Kovács Barnát, az INVESTING Kft. Ügyvezetőjét.
Dr. Rácz Jenő a központi ünnepségen átadásra szánt kitüntetéseket rendhagyóan a kórház felújított épületében nyújtotta át az arra legérdemesebbeknek.
Batthány-Strattmann László Díjat adományozott dr. Szöllösi Ilonának, a felnőtt pszichiátriai gondozó vezető főorvosának és Pro Sanitate díjat Szabó Gyuláné ápolási igazgatónak.
Egészségügyi Miniszteri Dicséretben részesítette dr. Horváth Glinát, a higiénés osztály vezető főorvosát, dr.Csók Imrét, a központi műtő osztályvezető főorvosát és dr. Kiss Istvánt, a KAIBO osztályvezető főorvosát.
Dr. Gyenesei István Elnöki Elismerő Oklevéllel jutalmazta prof.dr. Repa Imre főigazgatót, Baksa Attilát, a ZÁÉV RT elnök-vezérigazgatóját, Balassi Jánost, a SYNTRON Kft Ügyvezetőjét.
Igazgatói Dicséretet vehetett át prof. Dr. Repa Imrétől Nyúl Jánosné, a központi műtő vezető asszisztense, Király Szabolcs, a műszaki osztály ellenőre és Majer István, a logisztikai osztály vezetője.