• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

XVI. Debreceni Kardiológiai Napok

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Az ischaemiás szívbetegség és a szívtirmus zavar aktuális kérdései kiemelten szerepelnek.

Immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg Debrecen város legnagyobb orvos-kongresszusát, a Debreceni Kardiológiai Napok továbbképző konferenciát, melyet 1995-ben Édes István és Czuriga István kardiológus professzorok a Debreceni Egyetem Kardiológiai Klinikája és a Debreceni Járóbeteg Kardiológiai Intézet közös szervezésében indított el.

A szervezők eredeti szándéka a folyamatos kardiológiai továbbképzés biztosítása és a legújabb szakmai ismeretek naprakész átadása volt az Észak-kelet Magyarországi Régió orvosai számára. A gyorsan népszerűvé váló rendezvény hamar túlnőtte a regionális kereteket, és mára az egyik legrangosabb hazai posztgraduális kardiológiai fórummá vált.

Az első évben 5-600 regisztrált résztvevő volt, azóta ez a szám megháromszorozódott. Ez évben már hatodik alkalommal a Kölcsey Konferencia Központ épületében rendezik meg a konferenciát március első hétvégéjén, mivel a növekvő érdeklődés és részvételi arány miatt az elmúlt évek korábbi helyszínei szűknek bizonyultak.

A résztvevők - kardiológusok, belgyógyászok, háziorvosok, rezidensek és Ph.D. hallgatók – a szakma legkiválóbb képviselőitől hallanak összefoglaló előadásokat a kardiológia legfontosabb aktualitásairól, és írott formában is megkapják a kongresszus teljes anyagát, így részvételükkel a legmagasabb továbbképzési kredit pontot teljesítik.

- A 2011-es program részben a hagyományokon alapul, részben olyan új témákat vettünk elő, ahol jelentős előrelépés történt a modern gyógyszeres vagy egyéb kezeléseket illetően. Két olyan terület van, ahol aktuálisan elég sok minden változott, ezek adják a konferencia kiemelt témáit.

Egyik "Az ischaemiás szívbetegség aktuális kérdései" című szekció. Ezen belül neves előadók ismertetni fogják a koszorúér-betegségekkel kapcsolatos legújabb nemzetközi és hazai epidemiológiai adatokat, és megvitatják a krónikus és akut esetek kezelésének legfontosabb kérdéseit. E téma azért is jelentős, mivel hazánkban az európai átlagot messze meghaladóan gyakori koszorúér-betegségek vezető halálokként szerepelnek, és ezáltal fontos népegészségügyi jelentőséggel bírnak - ismertette Dr. Czuriga István c. egyetemi tanár, a kongresszus titkára. A másik fő téma „A szívritmus zavarok aktuális kérdései". Ennek napirendre tűzését az indokolta, hogy az utóbbi időben részben új anti-aritmiás gyógyszerek kerültek bevezetésre, illetve az eszközös kezeléssel, az intrakardiális defibrillátor és reszinkronizációs terápiával kapcsolatosan sok új adat látott napvilágot.

- A konferencia évek óta visszatérő és a résztvevők között nagyon népszerű témája azoknak az új kardiológiai irányelveknek és ajánlásoknak az ismertetése, amelyek alapján a gyakorló orvosok a napi munkájukat végzik. Egy külön szekcióban fontos előadásokat tartanak vezető kardiológusok olyan aktualitásokról, amelyek az elmúlt év nagy nemzetközi kongresszusain hangzottak el, így ezekről azok is értesülhetnek, akik nem tudtak ezeken a kongresszusokon részt venni. A továbbképző konferencia elsősorban gyakorlati-klinikai jellegű, azonban rendszeresen szervezünk kisérletes-elméleti szekciót is, amely a kardiológiai alapkutatás legérdekesebb területeivel foglalkozik, neves külföldi előadók részvételével – tájékoztatott Dr. Édes István egyetemi tanár, a kongresszus elnöke.

A kongresszus két napjának délutánján a kardiológiai gyógyszerek gyártásában élenjáró gyógyszergyárak tartanak várhatóan nagy érdeklődésre számot tartó, szakmailag magas színvonalú továbbképző interaktív szimpóziumokat, hazai és külföldi előadókkal.

A kongresszus utolsó napján hagyományosan egy változatos témájú, színes blokk szerepel a programban, amely érdekes kardiológiai határterületi témákkal foglalkozik. Ezek között szerepel a hipertónia, a lipidológia, az új szívsebészeti módszerek, valamint olyan új technikák, mint például a 3 dimenziós echokardiográfia, vagy a transztelefónikus EKG.