• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hiánypótló könyv rákbetegeknek, családtagoknak

Címoldal Forrás: Weborvos

A terápiás beavatkozások lelkileg megterhelő vonatkozásai a közbeszédben ritkán kerülnek elő.

Mi zajlik le egy sajátos, gyógyíthatatlan betegség tényének tudomásulvételekor az érintettekben; mi és hogyan történik, ha kiderül, hogy valakinek rosszindulatú daganata vagy vérképzőszervi betegsége van? Tari Annamária onkopszichológus Sejtem… című könyve ennek a folyamatnak a lélektani vonatkozásait tekinti át körültekintő alapossággal – a mai magyar kínálatban egyedülálló, hiánypótló módon - írja az Európa Kiadó gondozásában a Könyvhétre megjelenő kötetről dr. Keresztes Zoltán pszichiáter, pszichoterapeuta.


Az ajánló szavai szerint a bevezetőből megtudhatjuk, hogy a mindenkori szociokultúrális miliő alkotja azt a szélesebb kontextust, amely a betegséghez való viszonyt a személyes élménybe (is) nagymértékben beleszólva meghatározza. Korunkban már csak azért sem jó súlyos betegnek lenni, mert olyanfajta belső (személyes), és külső (társadalmi) elértéktelenedést kell átélnie a betegnek, amely a régi idők betegségélményéhez képest szinte tökéletes kiúttalanságot jelent. Manapság a gyógyíthatatlan beteg ember magára marad, gyakran családon belül is, sok esetben a családnak sincs kapacitása a rákos betegben végbemenő lélektani változások egyensúlyban tartására. Pedig ha valamikor, akkor ilyenkor kel el igazán a segítség.


Mi minden történik a betegben, és közvetlen környezetében? Tari rendre ezekre a kérdésekre válaszol a következő fejezetekben.
A beteg első dolga a diagnózis elfogadása. Ez az egyik legnehezebb, alapvetően szorongásteli feladat, sokan halálos ítéletként hallják, mások hitetlenkednek, az érzelmi reakció sokszínű. A reakciók egyike sem mentes az énvédő mechanizmusok mozgósításától. Fontos, hogy a kezdeti lélektani krízisben a beteg megfelelő támogatottságot éljen át, és a megjelenő depresszív érzésekkel meg tudjon küzdeni – ez a későbbi kilátásokat is nagymértékben befolyásolja. A következő lépés a kezelési folyamatra való felkészülés. Tari a kezelés menetéről realisztikus képet ad. A rákos beteg kezelése is olyan téma, amelyről ellentmondásos, inkább rémisztően misztikus kép él az emberek képzeletében, miközben a terápiás beavatkozások lelkileg megterhelő vonatkozásai a közbeszédben ritkán kerülnek elő. A frissen diagnosztizált betegnek egy új közegbe, új életformába kell beilleszkednie, ez közel sem zökkenőmentes, a környezet ilyenkor.


A szerző külön fejezetet szentel a fájdalomnak, és fájdalomtól való félelemnek. Ez a kérdés különösen fontos, főképp az előbb említett regresszió vetületében, hiszen a beteg hétköznapi viselkedésében, és verbálisan is gyermekdeddé válik, vigaszra szorul, mint egy kisgyerek. Miközben a betegség és kezelés terheinek viselésével szemben valamiféle emelt fős elvárás fogalmazódik meg a környezet részéről az esetek többségében.


A beteg időközben új kapcsolatot alakít ki a betegtársakkal, többnyire együttérző, megértő közegre lel. Ez azonban érzelmileg közel sem ilyen egyértelmű, hiszen a veszteség, a gyász, és gyakran az irígység is állandó alkotója ezeknek a viszonyoknak. A halmozódó kórházi kezelések pedig a meglévő regressziós készenlét szolgálatában állnak, a hospitalizációs önállótlanság olyan új elem, amellyel mind a betegnek, mind a közvetlen környezetének számolnia kell.


Szembe kell nézni az elkövetkezendő halállal: ez sosem könnyű, hát még abban a helyzetben, amelyben a daganatos beteg van, az idő végességének a tudata ott lebeg minden fölött. Az erre adott érzelmi válasz sokszínű, de az esetek többségében regresszív, alaptalanul optimista, tagadó, vagy depresszív. A beteg számára ebben a kérdésben kifejezetten nehéz megtartani a realitáskontrollt, a reakció itt is, mint oly sok más esetben is, nagymértékben függ a mozgósítható megküzdési módszerektől.


A család bevonása a kezelésbe elengedhetetlen. Tari könyvében buzdítja a családtagokat, és ezt helyesen teszi, hogy kérdezzenek rá a kezelés során akár többször is a nem, vagy nehezen érthető momentumokra, merjék „zaklatni" a kezelőt. Ez sokkal jobb stratégia, mint a főképp tudatlanságból eredő, vagy jószándékkal átitatott, de mindenképpen inadekvát tagadás, irreális bíztatás. A család, mint rendszer mindenképpen érintett, és mindenképpen reagál, hiszen egy jól megszokott, ismert egyensúly borul föl. Ez a borulás mindenféleképpen rengeteg tudattalan elemet megmozgat – a család megtartó ereje e tudattalanul mozgásba lendült stratégiák struktúráltságától nagymértékben függ.


Összességében elmondható, hogy tudattalan elemek mélyen átszövik a gyógyíthatatlan beteg és környezete életét, mindenképpen beleszólnak a kialakítandó új egyensúlyba, akár szülő, akár a gyermek lesz beteg a családban. A tudattalan fantáziák tudatosítása, feldolgozása és a realitás tudomásulvétele elengedhetetlenül fontos ebben a folyamatban.