• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Bukósisak, mentőmellény - minden, ami a vízisportokhoz kell

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Új sport tanulása során sem érdemes vagányságból a komolyabb sérülések veszélyét kockáztatni.

A nyár beköszöntével egyre többen hódolnak a szabadtéri extrém sportoknak, főként a vízi sportok szerelmesei. A tapasztalt sportolók mellett azonban nagy számban tűnnek fel lelkes amatőrök is, akik gyorsan, gyakran kellő felkészültség nélkül szeretnének elsajátítani minden apró trükköt.

„A mai divatos vízi sportok, mint például a jet-ski, wakeboard, vízisí vagy a szörf nagyon izgalmas, látványos elemeket tartogatnak, és ezáltal sokakat vonzanak. A gyakran könnyűnek tűnő mozdulatok igencsak igénybe veszik izmainkat és izületeinket, így mielőtt belevetnénk magunkat a sportolásba, készüljünk fel megfelelően. A fizikai erőnlét mellett azonban nagyon fontos a szellemi felkészültség is, hogy sérülés nélkül zárjuk a napot" – mondta a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosa, dr. Rónai Márton.

A kellő fizikai erőnlét már heti 3-4 edzéssel elérhető, amely során állóképességünket is fejleszthetjük. Mielőtt megkezdenénk a sportolást, tetőtől talpig melegítsünk be, és fokozottan figyeljünk a térd és váll izületeire. A megfelelő testtartást és mozdulatokat először a szárazföldön gyakoroljuk. Ügyeljünk a laza lábtartásra, hiszen a merev térdek egy-egy nagyobb hullám következtében könnyen megsérülhetnek. Nagyobb sebességénél már a kis hullámok is nagy zökkenéseket eredményeznek, ami jelentősen megterheli a gerincet: ezért is fontos a lábak jó rugózása, ami mérsékli a gerinc terhelését.

A vízisí és a szörf a felső végtagokon keresztül közvetíthet a gerincre erős rándulást, ezért ezeket a testrészeket is alaposan melegítsünk be, és sportolás közben kerüljük a merev testtartást. A sportolást követően is gondoljunk az izmok megfelelő nyújtására és a lazításra. A kezdők számára az új sport tanulása során rendkívül fontos a fokozatosság: nem érdemes vagányságból a komolyabb sérülések veszélyét kockáztatni.

„A vízi sportok esetében nélkülözhetetlen a megfelelő védőfelszerelések használata. A bukósisak, mentőmellény, a láb -és gerincvédő a komolyabb sérülések ellen is védelmet nyújtanak. Így az egyes sportágak szigorú szabályainak betartásával elkerülhetők a balesetek" – tette hozzá Rónai doktor 

Legolvasottabb cikkeink