• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Vakáció: balesetveszélyes időszak

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A legtöbb sérülés tavasszal, az iskolaév végén, illetve nyáron és kora ősszel következik be.

A gyerekeket sajnos éppúgy érheti végzetes baleset, mint a felnőtteket, a sérültek 1,5-2 százaléka nem éli túl a traumát. A baleseti halálozás az 1-4 éves korosztályban a legnagyobb, a tragédiák majdnem 60 százaléka  fej- és nyaksérülések következménye.


A legtöbb sérülés tavasszal, az iskolaév végén, illetve nyáron és kora ősszel következik be. Ez a jó idővel éppúgy összefügg, mint a szünidő- adta szabadsággal. A gyerekek, különösen a 3 éven aluliak, legtöbbször otthon szenvednek balesetet. A második legveszélyesebb hely számukra az utca, beleértve a játszótereket, a sportpályákat és az ilyen helyeken űzött sportokat, mint a kerékpározás, a görkorcsolyázás. A közlekedési balesetek száma relatíve kevés, de általában súlyos sérülésekkel járnak.


A sérülések fajtája is korfüggő: kisgyermekkorban – 6 éves korig – a sebek és égések dominálnak, a 11-14 éveseknél a ficamok-rándulások, 7-11 éveseknél a végtagtörések a leggyakoribbak.
A legsérülékenyebb testrész gyermekkorban egyértelműen a felső végtag, de 5 éves korig a legtöbb, balesetet szenvedett gyermek fejsérüléssel kerül kórházba, túlnyomórészt agyrázkódással, amely azonban igen alattomos sérülésfajta, mert komolyabb elváltozás is meghúzódhat mögötte.


A gyerekeket általában többször éri sérülés, mint a felnőtteket, ám ezek legtöbbje könnyebb, ambulánsan ellátható eset (zúzódások, sebek, rándulások, ficamok, kisebb égések). A balesetet szenvedett kicsik 10-20 százalékát azonban kórházban kell ellátni, és nemcsak azokat, akiket operálni kell, hanem azokat is, akik szoros megfigyelést igényelnek (agyrázkódást szenvedettek, tompa hasi sérültek).

 
A legfontosabb, hogy a sérült gyermeket, ha külső nyoma nincs is a balesetnek, mindig lássa gyermektraumatológus. A gyerekeket minden esetben szakrendelőbe vagy kórházba kell vinni. A késedelem a gyerek életébe kerülhet, a gyermekkori sérülések és halálesetek túlnyomó többsége a gyors, 20 percen belüli szakorvosi ellátással jelentősen csökkenthető.


Elengedhetetlen, hogy a szülő együttműködjön a gyermek kezelőorvosával, ne titkolja el, ne bagatellizálja a sérülést, és bízzon abban, hogy az orvos a legjobbat, a gyógyulást akarja gyermekének- figyelmeztetnek a szakemberek.

Azonnali teendők baleset esetén 

Legolvasottabb cikkeink