• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A depresszió sejtszinten öregít

Hírek Forrás: MTI

A telomerek a szervezetnek a depresszió okozta stresszre adott válasza miatt rövidültek meg.

A depresszió sejtszinten gyorsítja fel az öregedést - mutatta ki holland és amerikai tudósok nagy létszámú résztvevővel végzett kutatása. Laboratóriumi tesztek során a korábban vagy jelenleg is súlyosan depressziós betegek sejtjei idősebbnek bizonyultak. A sejtöregedés látható jelét, a sejt telomernek nevezett részének megrövidülését nem lehetett más okokkal - például a dohányzással - megmagyarázni.

A szakértők azt már tudták, hogy a súlyosan depressziós betegeknél nagyobb az életkorhoz köthető betegségek, a rák, a diabétesz, az elhízás és a szívproblémák kockázata, ez pedig részben az egészségtelen életmód - alkoholfogyasztás és mozgáshiány - számlájára írható. A tudósok azonban arra gyanakodtak, hogy a depresszió is szerepet játszhat a sejtöregedésben - idézi a BBC hírszolgálata a Molecular Psychiatry című tudományos lapban megjelent tanulmányt.

A feltételezés igazolására Josine Verhoeven, az Amszterdami Egyetem orvosi karának kutatója és amerikai kollégái 2407 önkéntes résztvevőt vizsgáltak meg. Egyharmaduk korábban súlyos depressziótól szenvedett, a többieket sosem érintette a betegség.

Az önkéntesektől vérmintát vettek, hogy megkeressék benne a sejtöregedés jeleit. A telomer a DNS-t "becsomagoló" makromolekula, a kromoszóma végén helyezkedik el, feladata a létfontosságú genetikai kódok védelme a nem kívánt változásoktól. A sejtosztódással a telomerek egyre rövidebbek lesznek, így hosszúságuk mérése a sejtöregedés értékelésének egy módja.
A depresszión átesett emberek telomerje sokkal rövidebb volt, mint azoké, akik sosem élték át a betegséget. A különbség akkor is egyértelmű volt, amikor figyelembe vették a vizsgálat résztvevőinek eltérő életmódját: a súlyos alkoholfogyasztást és a dohányzást is.

Mi több, a legsúlyosabb, krónikus depresszióban szenvedő résztvevők telomerje volt a legrövidebb. Verhoeven és kutató kollégái úgy vélik, hogy a telomerek a szervezetnek a depresszió okozta stresszre adott válasza miatt rövidültek meg.

A kutatók elmondták: ez a nagyléptékű kutatás meggyőzően bizonyítja, hogy a depresszió, különösen annak súlyos formája a szervezet sok évnyi biológiai öregedésével hozható összefüggésbe. Az azonban egyelőre nem világos, ártalmas-e, illetve visszafordítható-e ez az öregedési folyamat.

Legolvasottabb cikkeink